Tańsze paliwo i prąd, ale... specjaliści prognozują kolejną inflację

  • 18.12.2021, 12:09 (aktualizacja 18.12.2021, 19:53)
  • Źródło: money.pl
Tańsze paliwo i prąd, ale... specjaliści prognozują kolejną inflację
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś rano ustawę, która obniża akcyzę na prąd i paliwa, a także zawiesza podatek od sprzedaży detalicznej dla paliw. To jeden z elementów tzw. Tarczy Antyinflacyjnej, dzięki któremu ceny paliw mogą spaść nawet o 30 groszy na litrze.

Ustawa przewiduje:

  • obniżkę stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe,
  • zwolnienie z akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe,
  • wyłączenie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa przewiduje, że obniżone stawki będą obowiązywały do 31 maja 2022 r. Akcyza na benzyny wyniesie 1413 zł na 1000 litrów, na oleje napędowe i biokomponenty 1104 zł na 1000 litrów, a na skroplone gazy 387 zł na 1000 kg. Stawka na akcyzy na energię elektryczną wyniesie z kolei 4,60 zł / MWh.

Cała Tarcza Antyinflacyjna - wedle prognoz ekonomistów - może obniżyć inflację nawet o 1,5% na początku przyszłego roku, ale później jej skutek może być ich zdaniem odwrotny. Spekulują nawet, że w czerwcu inflacja może wynieść... ponad 8%.

Źródło: money.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe