Chełm: Na Rejowieckiej po "wiedeńsku"

  • 28.11.2021, 14:01 (aktualizacja 28.11.2021, 15:09)
  • MP
Chełm: Na Rejowieckiej po "wiedeńsku"
Nie tylko kierowcy mają trudności z dostosowaniem się do nowej infrastruktury wzdłuż wyremontowanej ul. Rejowieckiej. Otrzymaliśmy sygnał, że pieszym kłopoty sprawiają tzw. "przystanki wiedeńskie". Jak właściwie należy się poruszać w ich obrębie?

- Wracając autobusem miejskim byłem świadkiem sytuacji, kiedy w grupę wysiadających pasażerów prawie wjechał samochód - poinformował nas jeden z kierowców. - W ostatniej chwili zatrzymał się z piskiem opon. Może warto byłoby przypomnieć zasady postępowania w takim miejscu, żeby uniknąć wypadków?

Jak tłumaczy Damian Zieliński z Urzędu Miasta Chełm, przystanki ulokowane przy ul. Rejowieckiej, usytuowane bezpośrednio przy jezdni dróg serwisowych, spełniają kryteria przystanków wiedeńskich. Tym samym, korzystanie z nich wymaga stosowania się to pewnych zasad, zarówno przez pieszych, jak i przez kierowców.

- Podwyższony fragment pozostaje nadal jezdnią. Czekający na autobus powinni oczekiwać na chodniku, a gdy na przystanek przyjedzie autobus dopiero mogą wejść na rampę stanowiącą część jezdni. Poprzez wyniesienie jezdni kierowcy zmuszeni są zmniejszyć prędkość przed przystankiem.

Przystanki wiedeńskie są coraz częściej spotykane w polskich miastach. W tym przypadku tego przy ul. Rejowieckiej widocznego na zdjęci, od jezdni drogi serwisowej od jezdni drogi serwisowej oddzielony jest on jeszcze peronem o szerokości 1,20 m usytuowanym bezpośredni przy zatoce. Kierowcy natomiast muszą pamiętać, że ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa, dopiero kiedy pieszy przechodzi przez podwyższenie, aby wejść do autobusu.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe