"Lwowska Odyseja" - Magdalena Kawka

  • 24.11.2021, 12:24
  • EKN
"Lwowska Odyseja" - Magdalena Kawka
- "Zaczęła wtedy studiować medycynę. To były czasy jej młodości. Znała Szczepcia, Tońcia, była bardzo towarzyską osobą. (...) Wojna pokrzyżowała jej plany, potem pracowała jako pielęgniarka w szpitalu z profesorem Weiglem" - o losach swojej babci opowiedziała nam Magdalena Kawka, autorka "Lwowskiej odysei". Jak dodaje, co prawda luźno, ale oparła część tej książkowej historii na wspomnieniach swoich dziadków.

Autorka opowiada zdecydowanie więcej na temat trzeciej części tego cyklu zatytułowanej "Nowy początek". Jej bohaterowie, rodzina Lindnerów, inaczej wyobrażała sobie życie po wojnie. Zamiast rozpocząć nowe życie wyzwolonym Lwowie, zostają deportowani. Pakują więc dobytek do bydlęcych wagonów i razem z setkami tysięcy innych repatriantów z Kresów ruszają na Ziemie Odzyskane, tyleż obiecane, co niechciane.

Po długiej, męczącej i pełnej dramatycznych wydarzeń podróży trafiają do niewielkiego, opuszczonego przez Niemców miasteczka na Pomorzu Zachodnim, gdzie wciąż jeszcze unoszą się duchy dawnych mieszkańców.

Eliza Kudelska-Nowosad, zapraszam do wysłuchania wywiadu z Magdaleną Kawką:

loadingŁaduję odtwarzacz...

EKN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe