Chełm: Utworzenie oddziału Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

  • 10.11.2021, 16:01
  • Źródło: Facebook Miasto Chełm
Chełm: Utworzenie oddziału Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Facebook Miasto Chełm
Temu właśnie była poświęcona konferencja prasowa, która odbyła się dzisiaj (10 listopada) w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. Wzięli w niej udział: wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry, Anna Kordecka, p.o. dyrektora Zespołu Zamiejscowego AOTMiT w Krakowie oraz Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek.

Oddział AOTMiT został zlokalizowany w Chełmie przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego i obecnie pracuje w nim 10 osób, które przechodzą specjalistyczne szkolenia. Docelowo, ma tam być jednak zatrudnionych kilkudziesięciu pracowników.

- Jesteśmy agencją, która stanowi organ doradczy ministra zdrowia. Zajmujemy się przygotowaniem analiz eksperckich w szerokim zakresie technologii stosowanych później w służbie zdrowia. Zajmujemy się zarówno technologiami, które dotyczą leków, jak i świadczeń. Zajmujemy się również ich wyceną - mówił Roman Topór-Mądry, prezes AOTMiT. - Lek oceniamy pod względem trzech kryteriów: efektywności klinicznej, efektywności ekonomicznej i wpływu na budżet. Nowy lek jest, więc oceniany pod względem tego, ile daje korzyści zdrowotnych w stosunku do istniejących terapii. Musi stanowić wartość dodaną. Analizujemy również, ile ta wartość dodana będzie kosztować. Agencja ocenia to na podstawie wniosków złożonych przez producenta, kalkuluje też wpływ na budżet, czyli ile należy przygotować środków na zabezpieczenie nowej technologii. Następnie nasza rekomendacja trafia do ministra zdrowia i komisji ekonomicznej, gdzie prowadzone są negocjacje z producentem. Po negocjacjach, jeżeli są owocne, i decyzji ministra lek jest wpisywany na listę refundacyjną i staje się dostępny dla pacjentów.

Prezes AOTMiT przyznał, że do pracy w agencji poszukiwani są eksperci w dziedzinach, które obejmują zakres działań Agencji i będą mogły zwiększyć jej potencjał.

- Szukamy osób z doświadczeniem w ochronie zdrowia, ale również ekonomistów, analityków czy osoby, które są po studiach socjologicznych. Nasz zakres działań jest bardzo interdyscyplinarny - mówi.

Oddział AOTMiT docelowo ma zostać ulokowany w biurowcu, który powstanie na terenie dawnego dworca PKS.

Źródło: Facebook Miasto Chełm

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe