Ponad 4 tony tytoniu zabezpieczone podczas wspólnej akcji NOSG, CBŚ i policji

  • 25.10.2021, 11:41
  • Informacja prasowa
Ponad 4 tony tytoniu zabezpieczone podczas wspólnej akcji NOSG, CBŚ i… Nadbużański Oddział Straży Granicznej
Dzięki współpracy funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, mundurowych z Placówki Straży Granicznej w Budomierzu, CBŚP oraz KPP z Działdowa zatrzymanych zostało czterech obcokrajowców podejrzanych o nielegalne wytwarzanie wyrobów tytoniowych. W trakcie podjętych czynności zabezpieczono ponad 4 tony nielegalnie zgromadzonego i przetwarzanego tytoniu. W ocenie śledczych, gdyby towar trafił na rynek, wartość akcyzy, o którą uszczuplony zostałby Skarb Państwa, wyniosłaby ok. 3 400 000 zł.

Funkcjonariusze Nadbużańskiego i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z policjantami z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji i przy wsparciu kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie, zatrzymali cztery osoby podejrzane o nielegalny wyrób krajanki tytoniowej. To mężczyźni, obcokrajowcy w wieku 34, 35, 38 i 49 lat.

- Doszło do tego na terenie gminy Płośnica na posesji jednego z gospodarstw. Na miejscu funkcjonariusze ujawnili w budynkach gospodarczych krajankę tytoniową zapakowaną w worki oraz rozsypaną w celu wysuszenia, znaleziono również kartony zawierające liście tytoniu oraz maszynę do ich krojenia. Ponadto podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych jednego z zatrzymanych, policjanci znaleźli susz marihuany - mówi Wojciech Kopeć z NOSG w Chełmie.

Według wstępnych szacunków waga zabezpieczonej krajanki wyniosła około 3,5 tony tytoniu i 600 kg suszu tytoniowego. Gdyby ten nielegalny towar trafił na rynek, wartość akcyzy, o którą uszczuplony zostałby Skarb Państwa wyniosłaby około 3,4 mln złotych.

- Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych i popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Za te przestępstwa grozi im kara grzywny, pozbawienia wolności do 3 lat albo obie te kary łącznie.

Sąd Rejonowy w Działdowie zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec podejrzanych na okres 3 miesięcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Działdowie.

Informacja prasowa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe