Zakaz prowadzenia pojazdów za wykroczenia wobec pieszych?

  • 30.08.2021, 12:26 (aktualizacja 30.08.2021, 12:43)
  • oprac. MP
Zakaz prowadzenia pojazdów za wykroczenia wobec pieszych?
To kolejny bat na kierowców, jaki szykuje rząd. Bardzo bolesny bat, ponieważ zakłada cofanie uprawnień za wykroczenia wobec pieszych. Rząd planuje nad tak drastycznym rozwiązaniem, wpisując je do nowelizacji ustawy, nad którą prace mają zacząć się niebawem.

Znaczna ilość wypadków i kolizji drogowych z udziałem pieszych powodują, że Polska jest na czele niechlubnego rankingu w Europie. Dlatego rządzący uznali, że zaostrzenie kar, które wejdzie w życie 1 grudnia br. jest niewystarczające, aby poprawić i bezpieczeństwo i statystyki. Dlatego też postanowili dodać pkt 4 nowego artykułu 86b Kodeksu wykroczeń, który brzmi: „W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego”.

Utraty uprawnień - kiedy przepis ten wejdzie w życie - mogą spodziewać się kierowcy, którzy:

  • nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu i nie zatrzymają pojazdu, aby pozwoli przejść przez jezdnię osobie niepełnosprawnej,
  • wyprzedzą lub ominą pojazd zatrzymujący się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • będą jeździć po chodniku lub przejściu dla pieszych powodując zagrożenie w ruchu.

Kary drastyczne, ale ich stosowanie ma być ostatecznością wobec kierowców nagminnie łamiących przepisy i jawnie stwarzających niebezpieczeństwo. Od 1 grudnia kary i tak znacząco wzrosną, szczególnie w przypadku wykroczeń popełnianych wobec pieszych. Nowy taryfikator przewiduje m.in. podwyższenie liczby punktów karnych za złamanie przepisu z 10 do 15 pkt, a także maksymalnej kwoty mandaty z 500 zł na 1500 zł. Poza tym, jeżeli kierowca popełni to samo wykroczenie po raz kolejny w ciągu dwóch lat, mandat dla niego nie będzie mniejszy niż 3000 zł.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe