Polacy zarabiają więcej - GUS potwierdza wzrost wynagrodzeń

  • 19.07.2021, 11:22
  • Źródło: money.pl
Polacy zarabiają więcej - GUS potwierdza wzrost wynagrodzeń
5802,42 zł – tyle właśnie wyniosło w czerwcu przeciętne wynagrodzenie w Polsce w firmach, które zatrudniają więcej niż 9 osób. W porównaniu z majem jest to wzrost o 2,9%, a w skali roku o 9,8%.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w czerwcu 2020 r. średnia zarobków w przedsiębiorstwach wynosiła 5286 zł, obecnie natomiast wynosi o ponad 500 zł więcej. Ten wzrost przewyższył oczekiwania ekonomistów, którzy spodziewali się, że wynagrodzenia wzrosną o najwyżej 9,5% w skali roku.

- Kwoty podawane przez GUS to oczywiście wartości brutto wynagrodzenia. Na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. Na rękę pracownika zatrudnionego na umowę o pracę przy stawce na poziomie 5802 zł brutto wychodzi niecałe 4200 zł netto. Mniej więcej 795 zł zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne niecałe 450 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 377 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego - podaje portal money.pl.

Statystyki GUS dotyczą jedynie firm zatrudniających ponad 9 osób, a w tych w czerwcu było zatrudnionych ok. 6 359 000 osób (o 2,8% więcej niż rok wcześniej).

Źródło: money.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe