Koniec z obchodzeniem zakazu handlu w niedzielę?

  • 18.07.2021, 10:25 (aktualizacja 18.07.2021, 11:21)
  • Źródło: money.pl, tvn24.pl
Koniec z obchodzeniem zakazu handlu w niedzielę?
Do Sejmu trafił projekt uszczelniający zakaz handlu w niedzielę, w myśl którego w niehandlowe niedziele będą mogły być otwarte jedynie te placówki, w których działalność pocztowa wyniesie powyżej 50% przychodów.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek stwierdził, że stosowanie praktyki działalności pocztowej przez sklepy chcące ominąć zakaz handlu w niedzielę, jest "plagą i patologią". Projekt, który złożył, ma zapobiegać takim obejściom. Kontrolę nad sklepami i weryfikację, czy rzeczywiście spełniają warunki dopuszczające otwarcie w ostatni dzień tygodnia, będą przeprowadzać pracownicy Inspekcji Pracy. W przypadku odnotowania naruszenia przepisów, właścicielowi danej placówki będzie groził mandat.

- Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej – zaznaczył Śniadek.

Ten projekt może skutecznie pokrzyżować plany sieci Biedronka, która w ostatnim czasie podpisała umowę z Pocztą Polską. Porozumienie to miało wprowadzić możliwość odbioru przesyłek w dyskontach, a tym samym otworzyć w niedziele niehandlowe kilkadziesiąt placówek. Nie jest to nowe rozwiązanie i sposób na obejście przepisów, ponieważ na taki krok zdecydowały się dotąd także m.in. sklepy Lewiatan, Żabka, Delikatesy Centrum, Polomarket, Stokrotka Express i Kaufland.

W myśl obecnie obowiązujących zasad, za złamanie zakazu grozi od 1000 do 100 000 zł grzywny, a przy notorycznych naruszeniach nawet kara pozbawienia wolności.

Źródło: money.pl, tvn24.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe