Włodawa: Pielęgnowali las i znaleźli dwa pociski

  • 02.07.2021, 08:15
  • oprac. MP
Włodawa: Pielęgnowali las i znaleźli dwa pociski Archiwum Patrolu Rozminowania nr 35 Pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej w Chełmie
W trakcie prowadzenia prac leśnych w lasach lubelskiego Nadleśnictwa Włodawa odkryto niewybuchy pochodzące z czasów II wojny światowej.

Tym razem na nietypowe znalezisko natrafił podleśniczy leśnictwa Dobropol Piotr Gawryluk wraz z pracownikami zakładu usług leśnych.

- Dwa pociski artyleryjskie (kaliber 75 mm i 40 mm) zostały znalezione podczas wykonywania trzebieży. Błyskawicznie powiadomiliśmy patrol rozminowania Pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej w Chełmie, a następnie zabezpieczyliśmy teren do czasu ich przyjazdu – opisuje Włodzimierz Czeżyk, komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Włodawa.

Ze względów bezpieczeństwa saperzy nie rozbrajają wojennych pozostałości, ale zabierają je na poligon, by tam je detonować. Podobnie było w tym przypadku, mając na względzie bezpieczeństwo osób postronnych, cała akcja odbyła się wyłącznie przy udziale chełmskich żołnierzy.

To już drugie w tym roku znalezisko z czasów II wojny światowej, na jakie natrafiają pracownicy Nadleśnictwa Włodawa na obszarze tego samego leśnictwa. Pierwsze tegoroczne odkrycie wojennego pocisku w leśnictwie Dobropol miało miejsce na początku maja.

- W tym lesie prowadzono niegdyś działania zbrojne. Całkiem niedaleko znajdowały się niemieckie magazyny służące do przechowywania broni lub materiałów wybuchowych, co może tłumaczyć znajdywanie tego typu pozostałości z dawnych lat – dodaje komendant Czeżyk.

Leśnicy i saperzy apelują, aby nie lekceważyć sytuacji, gdy podczas leśnych wędrówek zauważymy niebezpieczne przedmioty. Pod żadnym pozorem nie należy ich dotykać i przenosić, ponieważ w każdej chwili może dojść do wybuchu.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe