Chełm: Podziemia Kredowe zeskanowane w 3D

  • 25.06.2021, 08:23 (aktualizacja 25.06.2021, 09:22)
  • Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Chełm: Podziemia Kredowe zeskanowane w 3D
Kilka dni temu w chełmskich podziemiach kredowych naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie wykonywali skaning 3D korytarzy, wykorzystując nowoczesną technologię. Było to możliwe dzięki staraniom Alicji Siatki, p.o. dyrektora Departamentu Promocji, Kultury i Sportu UM Chełm oraz przychylności Jakuba Banaszka, Prezydenta Miasta Chełm.

- Dzięki temu już za jakiś czas będziemy dysponować kompleksowymi, trójwymiarowymi materiałami, które posłużą do stworzenia swoistego odpowiednika Street View w wersji podziemnej - informują władze Chełma na swoim profilu na Facebooku.

Chełmskie kopalnie kredy to pozostałość wybierzysk górniczych. Są to wyrobiska o zasięgu lokalnym, powstałe w wyniku eksploatacji kredy piszącej, prowadzonej przez mieszkańców miasta z piwnic własnych kamienic. Wielopoziomowy system kredowych wybierzysk jest zabytkiem staropolskiego górnictwa, unikalnym w skali Europy.

- Od początku eksploatacja kredy prowadzona była w sposób niekontrolowany na prywatnych działkach, a wejścia do podziemi znajdowały się w piwnicach mieszczańskich domów. Świadczy o tym zasięg chodników, drążonych na kilku poziomach, położonych nawet na głębokości 20 metrów. Labirynt korytarzy i komór utworzył się w wyniku przypadkowego łączenia się pojedynczych wyrobisk - podaje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Podczas badań archeologicznych, przeprowadzonych dotychczas w chełmskich podziemiach, zebrano duże ilości zabytków, głównie ceramikę naczyniową, kafle, naczynia szklane, narzędzia z żelaza, w tym związane z górnictwem, monety, ozdoby.

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe