Ponad setka wycinanek „Papierkowej Królowej”

  • 09.06.2021, 08:18
  • AN
Ponad setka wycinanek „Papierkowej Królowej”
W piątek, 11 czerwca o godz. 17 w siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 odbędzie się wernisaż wystawy „Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru”. Przy okazji tej wystawy powstały też kolorowe murale inspirowane motywami wycinanek.

Ekspozycja przybliża postać i twórczość Marii Chaberko (1897-1992), nestorki chełmskich plastyków amatorów, której największą pasją było wycinankarstwo. Artystka jest autorką 800 niepowtarzalnych wycinanek, 150 z nich możemy zobaczyć na wystawie. Są to witraże, wycinanki z motywem „drzewa życia”, pejzaże, sceny rodzajowe, zwierzęta przedstawione najczęściej z tłem pejzażowym, a przede wszystkim stylizowane i realistyczne kwiaty.

- Prace Marii Chaberko są kompozycjami wielobarwnymi i wieloelementowymi, wykonanymi z rozmaitych rodzajów papieru i tkanin. Twórczyni łączyła te materiały ze sobą wyjątkowo umiejętnie. Często zestawiała różne ich kolory i faktury, np. papier matowy z połyskliwym celofanem, co widać chociażby w ogonach pawi i kogutów. Czyniąc tak nadawała pracom trójwymiarowości i dodatkowego zdobienia. Do całości kompozycji idealnie dopasowywała tło - charakteryzuje twórczość artystki Ilona Sawicka z chełmskiego muzeum

Maria Chaberko sama podkreślała, że w sztuce wycinankarskiej „trzeba szukać nowych form. Świat poszedł do przodu i wycinanka musi ulegać zmianie. Trzeba chyba zaprzestać tych serwetek i sięgnąć po coś oryginalniejszego (…) Moje wycinanki są odmienne od innych, to się podoba i to właśnie stanowi o mojej wartości”.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć promocja katalogu do wystawy, zawierającego 125 reprodukcji wycinanek stworzonych przez Marię Chaberko oraz prezentacja muralu „Chełmskie wycinanki” autorstwa krakowskich artystów Marcina Czai oraz Anny Wardęgi-Czai. Malowidła powstały na ogrodzeniu i ścianie budynku oddziału etnograficzno-archeologicznego chełmskiego muzeum, przy ul. Lubelskiej 56A. 

Link do tego wydarzenia na Facebooku znajdziecie tutaj.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe