Chełm: Restauracje i lokale gastronomiczne przygotowują się do przyjęcia gości

  • 11.05.2021, 12:57 (aktualizacja 11.05.2021, 13:21)
  • oprac. MP
Chełm: Restauracje i lokale gastronomiczne przygotowują się do przyjęcia…
Od najbliższej soboty będziemy mogli ponownie zjeść w ulubionych restauracjach. Zgodnie z wytycznymi rządu lokale gastronomiczne rozpoczną przyjmowanie gości w tzw. ogródkach piwnych.

Po miesiącach przerwy, rząd pozwolił restauratorom przyjmować klientów. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, co drugi stolik w ogródku gastronomicznym będzie musiał pozostać wolny, natomiast odległość między stolikami musi wynosić przynajmniej 1,5 m.

Jak w praktyce wyglądają przygotowania do przyjęcia gości w chełmskich restauracjach? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mówili: Beata Stachniuk-Szłapak (właścicielka kawiarni Imbryk), Krzysztof Greguła (właściciel King Fryta) i Mirosław Kozak (właściciel restauracji Kozak). Na sobotę szykują się też restauratorzy ze stolicy naszego województwa. Do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie wpłynęło już ponad 30 wniosków o zajęcie pasa drogowego przez lubelskich restauratorów.

Restauratorzy mają nadzieję, że ponowne otwarcie będzie początkiem powrotu do normalności. Szczególnie, że pandemia mocno odcisnęła się na ich działalności. Mówi Beata Stachniuk-Szłapak:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przypominamy też, że w dniu otwarcia ogródków, czyli 15 maja, odwołany zostanie również nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe