Trwa Narodowy Spis Powszechny. GUS ostrzega przed oszustami pukającymi do naszych drzwi

  • 06.05.2021, 13:41 (aktualizacja 06.05.2021, 13:56)
  • MP
Trwa Narodowy Spis Powszechny. GUS ostrzega przed oszustami pukającymi…
Główny Urząd Statystyczny przypomina o obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Jednocześnie ostrzega też przed osobami podszywającymi się pod rachmistrzów.

Szczególnie takimi, które zapukają do naszych drzwi. Takie wizyty - ze względu za pandemię - obecnie nie są praktykowane. GUS prosi, aby w takich sytuacjach zgłaszać sprawę na policję.

W Spisie najszybciej i bez konieczności weryfikacji rachmistrza można wziąć udział przez Internet. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości w domu, z pomocą przychodzą urzędnicy. Mówi Damian Zieliński z chełmskiego magistratu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Od 4 maja rachmistrzowie kontaktują się z nami także telefonicznie. Jeśli mamy wątpliwości, kto do nas dzwoni, pamiętajmy, że zawsze mamy prawo zweryfikować tożsamość takiej osoby, ponieważ oszuści nie śpią.

Z osobami, które wzięły już udział w Narodowym Spisie Powszechnym za pośrednictwem Internetu i wypełniły go prawidłowo, rachmistrzowie nie będą się drugi raz komunikować ani przez telefon, ani osobiście. Jeżeli jednak dojdzie do takiego zdarzenia, GUS apeluje, że może to być próba wyłudzenia informacji. Wtedy powinniśmy zgłosić tę sprawę przez infolinię spisową lub do biura spisowego odpowiadającego miejscu zamieszkania.

Przypominamy, że aby wziąć udział w NSP przez Internet, należy to zrobić przez stronę rządową TUTAJ. Przedsięwzięcie odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Spis jest obowiązkowy i potrwa do końca września. GUS zbiera szczegółowe informacje o społeczeństwie, na podstawie których rząd w przyszłości ma podejmować trafniejsze decyzje w naszym imieniu. Szczegółowa lista pytań dostępna jest na stronie https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe