W Chełmie powstanie Centrum Nauki

 • 30.04.2021, 13:58 (aktualizacja 30.04.2021, 15:44)
 • oprac. MP
W Chełmie powstanie Centrum Nauki
Dziś w Chełmskiej Bibliotece Publicznej list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Nauki podpisali Prezydent Miasta Jakub Banaszek i Minister Edukacji Przemysław Czarnek.

Inwestycja, podobnie jak warszawskie Centrum Nauki Kopernik, będzie sprzyjała rozwojowi i popularyzacji nauki oraz praktycznego uczenia się. Powstanie Centrum Nauki Prezydent Jakub Banaszek zapowiedział jeszcze podczas swojej kampanii wyborczej.

- Centrum Nauki w Chełmie będzie inwestycją przełomową, pełniącą funkcje gospodarcze, naukowe i kulturalne - mówił podczas dzisiejszego spotkania. - Będzie to też pierwsza taka instytucja we wschodniej części Polski. Koncepcja powinna być gotowa w ciągu sześciu miesięcy. Wstępnie budowa Centrum Nauki pochłonie ok. 150 mln zł. Ta inwestycja oznacza nie tylko rozwój pasji u dzieci i młodzieży, ale również nowe miejsca pracy.

O samej inwestycji mówił na naszej antenie również Damian Zieliński z chełmskiego magistratu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podpisując list intencyjny miasto zobowiązało się do przygotowania koncepcji oraz dokumentacji niezbędnej do powstania obiektu. Prace nad samą budową mają się zacząć w 2023 r. Centrum Nauki, według wstępnych planów, ma stanąć w zachodniej części miasta, w pobliżu drogi wyjazdowej z Chełma w stronę Krasnegostawu.

Podpisanie listu intencyjnego było poprzedzone wręczeniem listów gratulacyjnych na ręce dyrektorów chełmskich szkół za zaangażowanie uczniów w ogólnopolską akcję krwiodawstwa. Uczniowie z całej Lubelszczyzny oddali w niej ponad 800 litrów krwi, z czego ci z Chełma ponad 100 litrów. Wśród wyróżnionych szkół znalazły się: 

 • II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera,
 • Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych oraz III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa,
 • Zespół Szkół Budowlanych i Geodezyjnych im. Żołnierzy 24 Pułku Artylerii Pancernej,
 • Zespół Szkół Technicznych im. gen. Zygmunta Bohusza-Szyszko,
 • Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w Chełmie,
 • Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks Stanisława Staszica,
 • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie,
 • Szkoła Policealna - Medyczne Studium Zawodowe im. Władysławy Szoc,
 •  IV Liceum Ogólnokształcące im. dr Jadwigi Młodowskiej.
oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe