Przed nami długi weekend - pamiętajmy o bezpieczeństwie

  • 30.04.2021, 11:04
  • oprac. MP
Przed nami długi weekend - pamiętajmy o bezpieczeństwie
Podczas długiego weekendu majowego pamiętajmy o odpowiedzialnym zachowaniu, zarówno na drodze, jak i w miejscach, w których będziemy odpoczywali. Policjanci, podobnie jak w latach ubiegłych, będą prowadzić wzmożone kontrole na trasach w regionie, a także tam, gdzie najczęściej udajemy się, żeby odetchnąć od codziennego zgiełku.

Nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek, będą czuwać policjanci, którzy zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, na prędkość z jaką przemieszczają się pojazdy. Będą również sprawdzali stan trzeźwości kierujących i to, czy osoby podróżujące samochodem mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w specjalnie dostosowanych do tego fotelikach i podstawkach. Wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo podczas majówkowych podróży.

Policjanci będą także pilnować, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących obostrzeń. Mundurowi będą sprawdzać czy noszone są obowiązkowe maseczki i czy używane są we właściwy sposób, czyli  zakrywając  usta i nos. Przypominamy, o dystansie społecznym oraz zakazie zgromadzeń w miejscach publicznych powyżej pięciu osób.

- Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz stacjonarnego działania lokali gastronomicznych. Możliwe jest tylko przygotowanie posiłków i podawanie ich na wynos. Przypominamy, że niestosowanie się do przepisów sanitarnych grozi mandatem karnym lub wnioskiem skierowanym do sądu. W przypadku rażącego naruszenia przepisów policjanci informują inspektora sanitarnego. Przypominamy o utrzymywaniu minimalnej odległości pomiędzy pieszymi 1,5 metra podczas przemieszczania się, zasłanianiu ust i nosa wyłącznie maseczką.

Jeżeli chodzi o komunikację środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób i wynosi ona:

  • 50% liczby miejsc siedzących, albo
  • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Także w kościołach obowiązuje limit osób - maksymalnie jedna osoba na 20 mkw, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób.

Podczas długiego weekendu majówkowego pamiętajmy, aby na czas wyjazdu dobrze zabezpieczyć nasze mieszkanie. Należy dobrze zamknąć drzwi i okna, garaże i bramy wjazdowe, okna piwniczne i inne pomieszczenia gospodarcze. Poinformujmy sprawdzonych sąsiadów o naszym wyjeździe. W domu nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów lub większej gotówki.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe