"Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie"

  • 23.04.2021, 13:02 (aktualizacja 23.04.2021, 13:32)
  • oprac. MP
"Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie"
Rozpoczął się sezon motocyklowy i na lokalne drogi wyjeżdża coraz więcej jednośladów. Nie wszyscy pamiętają, że motocykliści mają te same prawa i obowiązki, co kierowcy innych pojazdów. Ta niewiedza niestety powoduje konflikty.

Na usta części kierowców samochodów wraca niestety określanie motocyklistów "dawcami", czyli osobami, które giną w wypadkach niejako na własne życzenie. Statystyki pokazują jednak, że do większości zdarzeń nie dochodzi z winy motocyklistów, ale właśnie kierowców aut. Mit "dawców" obala Rafał Kochoń, prezes Stowarzyszenia Motocyklistów Chełmskich Niedźwiedzie Wschodu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Najważniejsza zasada - dotycząca i kierowców jednośladów, i samochodów - to patrzenie w lusterka, w myśl znanego sloganu "Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie". I choć niektórym może on sugerować, że motocykliści chcą w ten sposób podnieść swoją rangę na drodze, to w rzeczywistości jest apelem o rozwagę i bezpieczeństwo:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Brawura, brak doświadczenia i zbyt mocne silniki to przyczyny wypadków nie tylko samochodowych, ale również motocyklowych. A obie grupy kierowców obowiązuje nie tylko te same przepisy, ale i ta sama odpowiedzialność. W zderzeniu samochodu z jednośladem, kierowcy tych drugich pojazdów obrywają jednak najbardziej, ponieważ chronią ich tylko ubrania i kaski. Niestety, tym samym silne uderzenia często kończą dla nich tragicznie.

Choć coraz rzadziej, to jednak na polskich drogach wciąż dochodzi do konfliktów między motocyklistami i kierowcami samochodów. Aby ich uniknąć wystarczy jednak wzajemny szacunek podczas jazdy:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W tym roku chełmscy policjanci nie odnotowali zdarzeń z udziałem motocyklistów. W roku 2020 doszło natomiast do trzech wypadków, w których ucierpiało trzech kierowców jednośladów, a rok wcześniej w siedmiu zdarzeniach jedna osoba zginęła, zaś sześć odniosło obrażenia.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kierowiec
kierowiec 24.04.2021, 11:10
hmhm ... godz.16 ul.Lubelska sznur samochodów od galerii w kierunku Chełm Miasto oraz w drugą stronę na Zachód, a tu "rozważny" motocyklista na jednym kole środkiem jezdni...
Kierowca
Kierowca 24.04.2021, 09:48
Nawet nie zamierzam patrzeć co 1s w lusterko, bo z taką częstotliwością trzeba patrzeć by dostrzec wyprzedzającego na trzeciego motocyklistę w odległości ok. 0,5m od burty samochodu. Nie mówiąc o reakcji. Przeżyją jak będą stosować się do przepisów ruchu drogowego. Wczoraj jeden z nich wyprzedził mnie na Uściługskiej na odcinku od pasmanterii do Przechodniej kończąc manewr na skrzyżowaniu i pojechał w kierunku Lwowskiej.
Niestety to nie jedyny tego przypadek, środnio 1/2 dni.
W większości jeżdżą nieodpowiedzialnie, traktując jezdnie i drogi jak tor wyścigowy, myślą, że są nieśmiertelni. Teraz skarżą się, że łamią przepisy i stważają zagrożenie i chcą być traktowani jak święte krowy zrzucając na innych odpowiedzialność. Taka akcja ma tyle sensu co ochrona depczących trawniki przed mandatem.
Szacunek dla jeżdżących zgodnie z przepisami.

Pozostałe