Region: Trwa walka z ASF - do końca roku ma zostać odstrzelonych ponad 100 dzików

  • 23.04.2021, 07:38 (aktualizacja 23.04.2021, 08:25)
  • oprac. MP
Region: Trwa walka z ASF - do końca roku ma zostać odstrzelonych ponad…
Od początku tego roku Inspektorat Weterynarii w Chełmie odnotował siedem przypadków wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń u dzików, dwie próbki zostały pobrane od dzików padłych. Pozostałe pochodzą natomiast od zwierząt zabitych przez myśliwych.

Sanitarny odstrzał dzików ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednak u większości odstrzelonych w ubiegłym roku dzików choroby nie stwierdzono.

O statystykach mówi Agnieszka Lis, powiatowy lekarz weterynarii:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń pojawił się w Polsce w 2014 roku. Na Lubelszczyznę trafił dwa lata później, roznoszony przez zarażone dziki. Do końca tego roku myśliwi z naszego regionu mają odstrzelić 114 sztuk tych zwierząt.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii cały czas prowadzi również akcję informacyjną odnośnie bioasekuracji wśród hodowców trzody chlewnej. Z dotychczasowych kontroli wynika, że w naszym regionie stosują się oni do zasad dezynfekcji, a stwierdzone nieprawidłowości usuwają na bieżąco.

Za łamanie wytycznych grożą kary, nawet bardzo dotkliwe:

loadingŁaduję odtwarzacz...

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe