Nowe przepisy dla właścicieli psów - mandaty za nieodpowiedzialne zachowanie

  • 07.04.2021, 09:05 (aktualizacja 08.04.2021, 10:06)
  • oprac. MP
Nowe przepisy dla właścicieli psów - mandaty za nieodpowiedzialne zachowanie
Teraz mamy ważną informację dla właścicieli czworonogów. 10 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy, za których złamanie będą groziły wysokie mandaty.

Dotyczą one wyprowadzania psów bez smyczy i bez kagańca, również podczas przewożenia ich w komunikacji miejskiej, a także niesprzątania po nich. Mandaty za te wykroczenia będą wynosiły od 50 do nawet 500 zł. Kara może być jeszcze wyższa, jeśli pies należy do tzw. ras niebezpiecznych i stworzy zagrożenie dla przechodniów. Wtedy, w skrajnych sytuacjach, sprawa może znaleźć swój finał w sądzie.

Według prawa lokalnego psy ras uznanych według obowiązujących przepisów za agresywne oraz psy zachowujące się agresywnie należy wyprowadzać na smyczy i w kagańcu. W miejscach mało uczęszczanych dopuszcza się puszczanie psa luzem w kagańcu, winien on jednak być w stałym kontakcie wzrokowym i głosowym właściciela.

  • Art.77 Kodeksu wykroczeń - Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 zł albo karze nagany.
  • Art.78 Kodeksu wykroczeń - Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 zł albo karze nagany.
  • Art.117 Kodeksu wykroczeń - Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 zł albo karze nagany.
  • Art.145 Kodeksu wykroczeń - Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany.

Ustawodawca zaznacza, że w każdym regionie wysokość mandatów może być ustalana indywidualnie. Ze wspomnianych obowiązku zwolnione są jedynie osoby z niepełnosprawnością oraz funkcjonariusze, którzy mają pod opieką zwierzę pełniące służbę.

Niestety, niesprzątanie po psach to odwieczny problem. Nasi słuchacze skarżą się, że kłopot jest w całym Chełmie i ze świecą szukać właściciela, który sprząta po swoim zwierzaku. A te, załatwiają swoje potrzeby nie tylko na trawnikach, ale również na chodnikach. Dlatego wychodząc na spacer z psem należy wziąć ze sobą specjalny woreczek, a w ostateczności woreczek foliowy. W wielu miejscach w Chełmie znajdują się także tzw. psie stacje, skąd takie torebki można pobrać.

Niestety, odpowiedzialni właściciele też nie mają łatwo. Skarżą się nam, że w mieście zwyczajnie brakuje pojemników, do których mogliby legalnie wyrzucić psie odchody.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ambroży
Ambroży 09.04.2021, 10:26
Policja i Straż Miejska powinna reagować na takie zachowanie właścicieli psów i wlepiać mandaty a nie przejeżdżać obok i udawać że nic nie widzą !!
xxl
xxl 07.04.2021, 20:47
Może wreszcie właściciele psów zaczną sprzątać po swoich pupilach, bo w Chełmie przejść chodnikiem nie można. A biegające bez smyczy i kagańca psy to norma i to ciągłe tłumaczenie "proszę się nie bać - nie ugryzie"
Zbigniew Hołysz
Zbigniew Hołysz 07.04.2021, 19:25
Należało by powrócić do podatków z przed 2005 - 2006 roku. Za wpływy z podatków postawić pojemniki na psie odchody. W ochronie psów obowiązkiem właścicieli powinno być cipowanie i szczepienie swoich pupili. Dzisiaj nie wiemy ile piesków jest w mieście, Powodem tego jest zaniechanie obowiązku szczepień, dziś nikt tego nie kontroluje.
Magda
Magda 07.04.2021, 16:39
''W wielu miejscach w Chełmie znajdują się także tzw. psie stacje, skąd takie torebki można pobrać.'' - proszę wyszczególnić te miejsca w Chełmie, gdzie można pobrać ww. Torebki na psie odchody. Bo niestety ani razu ich na mieście nie spotkałam, mając psa ponad 5 lat.

Pozostałe