Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Amfiteatr, Centrum Aktywności Gospodarczej i Miejski Rower czyli strategiczne inwestycje terytorialne Chełma

Blisko 64 miliony złotych chce wydać Chełm na strategiczne inwestycje terytorialne.
Amfiteatr, Centrum Aktywności Gospodarczej i Miejski Rower czyli strategiczne inwestycje terytorialne Chełma

Autor: mapio.net

Przy ul. Wschodniej miasto chce wybudować Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej. Ma to być kompleks biurowo–magazynowo-produkcyjny, który będzie pełnić rolę inkubatora przedsiębiorczości i parku technologicznego. Projekt obejmuje także budowę wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z chodnikami, oświetleniem i zagospodarowaniem części terenu. Swoją działalność będą tam mogły rozpoczynać nowe firmy. Dlatego miasto - oprócz gotowych pomieszczeń na biura, hale produkcyjne i magazyny - chce również zapewnić m. in. dotacje na rozpoczęcie działalności. 
To jeden z pomysłów, które zatwierdził Zarząd Województwa Lubelskiego - a to zdaniem władz Chełma niemal zapewnia unijne wsparcie, chociaż oficjalnie nic nie zostało przesądzone.

Coraz bliżej przebudowy amfiteatru w Kumowej Dolinie. To jedna z inwestycji, którą miasto chce zrealizować w ramach strategicznych inwestycji terytorialnych - na co najprawdopodobniej uda się pozyskać ponad 40 milionów złotych dofinansowania. 
Przebudowa ma objąć kompleksową modernizację obiektu wraz z otoczeniem. Mają tam powstać pracownie do prowadzenia zajęć i warsztatów twórczych jak np. mini-lotnisko dla modelarzy, czy strefa do rzeźbienia. 
Kolejnym projektem jest budowa nieskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym. W praktyce oznacza to zakup kilku nowych nieskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej (wyposażonych m.in. w automaty do sprzedaży biletów), przebudowę i budowę zajezdni oraz modernizację parkingu przy Parku Miejskim. Miasto chce również przebudować 'Plac Dworcowy” przed PKP Chełm Główny oraz wybudować kilka kilometrów nowych ścieżek rowerowych.
Realizacja części z tych zadań ma rozpocząć się jeszcze w tym rok.

To jednak nie jedyne dobre wiadomości dla cyklistów. Kolejnym pomysłem władz Chełma, o czym miasto mówiło już kilka miesięcy temu, jest budowa chełmskiego systemu roweru miejskiego. Projekt dotyczyć ma powstania kilkunastu stacji rowerowych (wstępnie mówi się o 15 stanowiskach z 10 rowerami na każdej z 17 stacji – wraz z terminalami do obsługi). W tym przypadku 14 stacji powstać ma w samym Chełmie, 2 w Gminie Chełm oraz 1 w Gminie Kamień. Nowe trasy dla rowerzystów powstać mają także w okolicach miasta. Łącznie, zarówno w Chełmie jak i w sąsiadujących z miastem gminach, wybudowanych może zostać blisko 14 km ścieżek rowerowych. Część z pozyskanego dofinansowania trafi także do chełmskich szkół. Miejski projekt obejmuje bowiem wyposażenie placówek w sprzęt dydaktyczny i materiały szkoleniowe oraz szkolenia dla nauczycieli i uczniów. Przedsięwzięcia te dotyczyć mają 6 chełmskich szkół zawodowych. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Katarzyna 06.03.2017 15:12
a może by się miasto wzieło za budowę ulic, bo te które są obecnie nie nadają się do jazdy. Szlaki rowerowe, chyba Pani Prezydent nie widziała ścieżki rowerowej od Ceramicznej do Poleskiej - pełno błota, dziur - nie nadaje się do użyteczności.

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test