Idą silne mrozy! Zadbajmy o zdrowie i życie zwierząt!

  • 12.02.2021, 08:15 (aktualizacja 12.02.2021, 12:18)
  • oprac. MP
Idą silne mrozy! Zadbajmy o zdrowie i życie zwierząt!
Zima to niełatwy czas dla zwierząt, szczególnie tych na uwięzi. Siarczyste mrozy, które zapowiadane są w najbliższym czasie mogą okazać się dla nich śmiertelne, zwłaszcza jeśli sami nie zadbamy o to, aby pomóc im przetrwać.

Na czas silnych mrozów psy i koty najlepiej zabrać do domu lub do ocieplonych pomieszczeń gospodarczych. Niskie temperatury są dla nich równie niebezpieczne jak dla ludzi. Szczególnie dla ras krótkowłosych, a także chorych, bardzo młodych i starszych zwierząt. Posiadanie zwierzęcia to odpowiedzialność, przede wszystkim za jego zdrowie i życie, o czym niestety wiele osób zapomina. Szczególnie na wsiach, gdzie żyją one we wręcz barbarzyńskich warunkach.

O tym, jak zadbać o zwierzaki w zimie opowiadał na naszej antenie Mariusz Kluziak ze Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt w audycji "Zwierzoluby":

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jeżeli pies mieszka w budzie, musi być ona ocieplona, szczelna, odizolowana od podłoża i osłonięta od wiatru. Dodatkowo, należy wyścielić ją słomą, a nie materiałami czy tkaninami, ponieważ te chłoną wilgoć. Wejście do psiej budy warto osłonić np. grubym kocem. Nie zakładajmy psom metalowych łańcuchów bezpośrednio na szyję, gdyż grozi to odmrożeniem i innymi schorzeniami. Zapewnijmy także zwierzakom więcej ruchu, ponieważ jego brak oznacza szybsze wychłodzenie organizmu.

Ważne są także posiłki dla zwierząt, które powinny być ciepłe, wysokoenergetyczne i z dużą zawartością białka. Pamiętajmy też o lekko ciepłej wodzie w stabilnym naczyniu.

Jeśli zauważycie zmarznięte zwierzę, zaniedbane przez właściciela, przykute do budy, konające z zimna i samotnie błąkające się po okolicy, koniecznie REAGUJCIE. Nie informując o tym fakcie schroniska, policji, straży miejskiej czy organizacji prozwierzęcej możemy skazać czworonoga na śmierć.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe