629. urodziny miasta Chełm

  • 14.01.2021, 12:56 (aktualizacja 14.01.2021, 13:00)
  • ---
629. urodziny miasta Chełm
629 lat temu, w 1392 r., nadano przywilej lokacyjny miasta Chełma na prawie magdeburskim. Z tej okazji w Niedźwiedzim Grodzie odbyły się dziś uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie - uroczystości skromniejsze i mniej huczne ze względu pandemii.

Akt lokacyjny dawał m.in. prawo zakładania sklepów, stanowił podstawę do powołania samorządu miejskiego, a także wyłączał mieszkańców Chełma spod jurysdykcji urzędników królewskich. Powoływał również burmistrza oraz radę złożoną z 16 rajców i wspierającą wójta ławę miejską. Fragment przywileju lokacyjnego odczytał podczas inscenizacji prezydent Chełma Jakub Banaszek:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Następnie prezydent oraz Longin Bożeński, przewodniczący Rady Miasta Chełm, złożyli mieszkańcom specjalne życzenia na Placu Łuczkowskiego. Dodatkową niespodzianką dzisiejszych obchodów był Miś Chełmiś, który częstował chełmian cukierkami.

---

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe