Chełm: Miasto sfinansuje testy antygenowe na koronawirusa

  • 27.11.2020, 11:57
  • DSO
Chełm: Miasto sfinansuje testy antygenowe na koronawirusa
W poniedziałek Miasto Chełm rozpoczyna akcję wykonywania bezpłatnych testów antygenowych dla mieszkańców. Wsparcie w zakresie testowania pacjentów podejrzanych o infekcję COVID-19 ujęto w miejskiej strategii walki z COVID-19 przedstawionej przez prezydenta Chełma Jakuba Banaszka i wiceprezydenta Janusza Cieszyńskiego.

Obserwacje poczynione przez służby miejskie wskazują na dość długi czas oczekiwania na wynik testu genetycznego PCR-RT, który można zlecać w ramach powszechnego systemu świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego też, wychodząc naprzeciw potrzebom lekarzy w zakresie szybkiej diagnostyki, samorząd Miasta Chełm podjął się finansowania testów antygenowych dla mieszkańców naszego Miasta, wykazujących objawy zakażenia COVID-19.

– Szybkie testy antygenowe dadzą lekarzom możliwość sprawnego postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia oraz identyfikacji potencjalnych ognisk choroby – podkreśla wiceprezydent Janusz Cieszyński.

W tym celu udało się połączyć sektor publicznej i prywatnej części systemu ochrony zdrowia. Dzięki temu na test można się zgłosić niezależnie od tego do jakiej przychodni zapisany jest mieszkaniec, miejskiej czy prywatnej. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej kieruje pacjenta przy użyciu narzędzi teleinformatycznych do koordynatora projektu, którym jest Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmie. Pracownicy koordynatora ustalają z pacjentem dogodną datę i godzinę wykonania testu. Pacjent otrzyma informację o zasadach wykonania testu oraz potwierdzenie rejestracji na podany przez siebie telefon komórkowy.

W ustalonym terminie pacjent zgłasza się do punktu wymazowego z dowodem tożsamości. Wymazy zostaną pobrane w punkcie mobilnym CM Luxmed spółka z o.o. przy ul. ks. Popiełuszki w Chełmie (plac za kościołem oo Franciszkanów, tzw. małym kościółkiem, wjazd bramą naprzeciwko Placu Kupieckiego).

Po potwierdzeniu tożsamości i złożeniu oświadczenia o chęci wykonania testu zostanie pobrany wymaz. W ciągu godziny od pobrania materiału do wymazu pacjent otrzyma informację zwrotną o wyniku badania. Dodatkowo jeżeli wynik okaże się dodatni, stosowna informacja zostanie umieszczona w systemie EWP. Pacjent będzie objęty izolacją, a o jej formie zdecyduje jego lekarz rodzinny.

Badania są bezpłatne dla lekarza kierującego i pacjenta będącego mieszkańcem Miasta Chełm. Koszt badań pokrywa Samorząd Miasta Chełm.

Akcja rozpoczyna się 30 listopada i potrwa do 28 grudnia 2020 roku.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe