Włodawa: Odpady od osób na kwarantannie domowej obciążają gminny budżet

  • 26.11.2020, 10:16
  • DSO
Włodawa: Odpady od osób na kwarantannie domowej obciążają gminny budżet
Tylko przez ostatnie trzy miesiące na utylizację odpadów powstałych w izolatoriach domowych Międzygminny Związek Celowy we Włodawie wydał około 40 tys. zł.

To bardzo dużo, bo odpady komunalne powstające w gospodarstwie, w którym przebywają osoby zakażone Covid-19, kwalifikowane są do kategorii odpadów zakaźnych. Zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych, powinno się je zagospodarować tak, jak odpady medyczne. A tych nie wolno mieszać z odpadami komunalnymi. Ich odbiór, transport i unieszkodliwianie musi się odbywać według odrębnej i dość kosztownej procedury. 

Aby zrekompensować koszty Międzygminny Związek Celowy ubiega się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli jej nie otrzymają będzie musiał podnieść wielkość opłaty śmieciowej, kolejny raz w tym roku. Stawka już teraz nie jest mała - wynosi 18 zł za osobę w rodzinie.

Zarząd Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie przypomina, że osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 (choroba COVID-19) przebywające na terenie nieruchomości zamieszkałych, w tzw. izolatoriach domowych, powinny przestrzegać zasady odrębnego zbierania odpadów bytowych (komunalnych). Odpady takie należy gromadzić, bez obowiązku segregacji, najlepiej w workach koloru czerwonego i w żadnym razie nie wolno ich udostępniać do odbioru wraz z innymi odpadami komunalnymi.

W budynkach wielolokalowych odpady medyczne winny do czasu odbioru pozostać w obrębie lokalu mieszkalnego (np. balkon). Fakt posiadania takich odpadów należy zgłosić do biura MZC i udostępniać je do odbioru specjalistycznej jednostce – Utylimed Lublin, z którą zarząd związku ma zawartą umowę na odbiór i zagospodarowanie takich odpadów. Odbiór tych odpadów odbywa się w ramach miesięcznej opłaty wnoszonej do MZC. - czytamy na stronie MZC

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe