Chełm: Radni pochylą się nad bezpłatną komunikacją

  • 24.11.2020, 13:57
  • DSO
Chełm: Radni pochylą się nad bezpłatną komunikacją
Jutro w Chełmie odbędzie się XXXIII w tym roku sesja Rady Miasta. Radni pochylą się m.in. nad uchwałą dotyczą bezpłatnej komunikacji.

Bezpłatna komunikacja to jedna z wyborczych obietnic urzędującego prezydenta Chełma Jakuba Banaszka. Miesiąc temu prezydent zapewnił, że przejazdy autobusami będą darmowe, ale... dopiero pod koniec przyszłego roku. Ten czas jest potrzeby na poprawienie sytuacji finansowej spółki. Do tej pory, wyniki CLA udało się poprawić o ponad 2,5 mln złotych.

Decyzja w sprawie bezpłatnej komunikacji - tak naprawdę - zależy jednak od chełmskich radnych. Co zdecydują - okaże się już jutro. Transmisja z sesji odbędzie się na miejskim kanale YouTube.

Poniżej publikujemy uzasadnienie do przyjęcia uchwały:

Uzasadnienie

Gmina w zakresie swojego działania ma wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania te obejmują sprawy z zakresu lokalnego transportu zbiorowego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Prezydent Miasta Chełm zainicjował pierwszy krok, którym jest przygotowanie uchwały intencyjnej w sprawie zamiaru wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych Miasta Chełm.

Najważniejszym celem wprowadzenia bezpłatnej komunikacji jest poprawa sytuacji życiowej mieszkańców. Bezpłatne przejazdy odciążą domowe budżety chełmian, a także w bardzo dużym stopniu zachęcą do promowania transportu zbiorowego w stosunku do indywidualnego. Rozpocznie się proces budowania pozytywnych postaw społecznych u najmłodszych chełmian, którzy przyzwyczają się do korzystania z komunikacji miejskiej a ta w przyszłości stanie się ich pierwszym wyborem wśród form transportu. Brak opłat za bilety, pomoże w realizacji polityki społecznej poprzez zapewnienie możliwości korzystania z transportu miejskiego wszystkim bez wyjątku grupom społecznym.

Pozytywnym aspektem wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej będzie ograniczenie ruchu pojazdów indywidualnych w mieście, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i likwidacja problemu związanego z ilością miejsc parkingowych w centrum miasta.

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej przyniesie również pozytywny efekt środowiskowy. Mniejsza ilość pojazdów na drogach miasta ograniczy ilość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska, poprawiając jakość powietrza w centrum miasta, a także wpłynie na poziom hałasu. Wzrośnie wówczas atrakcyjność życia w mieście powstrzymując migrację chełmian, na rzecz peryferii i otoczenia miasta położonych w ościennych gminach.

Ponadto likwidacja sprzedaży biletów w pojazdach przez kierowców oraz brak konieczności kasowania biletów przez pasażerów będą miały wpływ na poprawę punktualności w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej oraz skrócenie czasu wsiadania i wysiadania pasażerów.

W związku z powyższym podjęcie uchwały jest zasadne.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe