Chełm: Miasto publikuje informacje o stanie miejskich spółek

  • 16.11.2020, 12:27
  • DSO
Chełm: Miasto publikuje informacje o stanie miejskich spółek
Miejskie spółki w Chełmie wychodzą na prostą. Po trzech kwartałach tego roku cztery z nich poprawiły ubiegłoroczne rezultaty.

Prawie 4 mln złotych netto zysku zanotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. To dane za III kwartał tego roku. Według chełmskiego ratusza to efekt połączenia MPGK z Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami.

Zysk notują też inne miejskie spółki, które od lat były na minusie. Lepiej jest m.in. w Przedsiębiorstwie Usług Mieszkaniowych.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mówił Dominik Gil z magistratu. 

Spółka zmniejszyła koszty wynagrodzeń, zużycie materiałów i energii, nie zaciągała też kredytów i pożyczek, nie przekazywała darowizn.

O ponad 1,5 mln złotych - w porównaniu z rokiem 2018 - poprawiły swój wynik finansowy Chełmskie Linie Autobusowe - poinformował ratusz. Spółka zaczęła zarabiać.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Paradoksalnie wpływ na ten wynik miała pandemia covid-19. Od maja do lipca spółka - w ramach Tarczy Antykryzysowej - CLA otrzymały refundację wynagrodzeń pracowników (chodzi o kwotę ponad 320 tys. zł). Spadły także koszty działalności operacyjnej.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej istotnie poprawiło swój wynik finansowy z – 2,4 za III kw. 2019 do - 1,3 mln zł za III. kw 2020. Stało tak się z dwóch powodów. Po pierwsze - spadło zużycie węgla ze względu na wyższą średnią temperaturę w miesiącach okresu grzewczego. Po drugie - ze względu na korzystniejsze umowy z dostawcami zanotowano spadek kosztów zakupu węgla o 10%. Stałym problemem Spółki są wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, które od kilku lat nieprzerwanie wzrastają.

Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w III kwartale 2020 roku zanotowało przychody z podstawowej działalności z operacyjnej w kwocie 2.321.896,04 zł, realizując m.in. zadania tj. zimowe utrzymanie ulic miasta, letnie utrzymanie ulic, utrzymanie zieleni i zadrzewień. W tym czasie spółka realizowała roboty i usługi pozyskane w latach ubiegłych, dotyczące odbudowy nawierzchni po awariach wodociągowych na podstawie umowy z MPGK oraz usługi wynajmu placów. Z tego tytułu uzyskała przychody w kwocie 198.546.18 zł. Rozpoczęto też realizację zadań związanych z utrzymaniem i remontami dróg, utrzymania zieleni i zadrzewień, a także oznakowania miasta. Podpisano również dwie umowy najmu, co przyniosło spółce 2.089.740,46 zł przychodu. W omawianym okresie Spółka poniosła koszty w łącznej wysokości 3.031.722,73 zł, w tym m.in. koszty działalności operacyjnej - 2.841.199.07 zł. Największe koszty Spółka ponosi, w związku z realizacją kosztów stałych. Działania Zarządu zmierzają do ich ograniczenia. W analogicznym okresie 2019 roku wynosiły one 295 tys. zł, natomiast obecnie 270 tys. zł. W spółce realizowany jest plan naprawczy oraz działania restrukturyzacyjne.

Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie - sytuacja Spółki jest specyficzna ze względu na pandemię koronawirusa, która znacząco ograniczyła jej działalność. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym widoczny jest spadek przychodów ze sprzedaży. Obiekt był zamknięty od 13 marca do 5 czerwca br., co miało znaczący wpływ na przychody z tytułu działalności sportowej, rekreacyjnej i rozrywkowej. Na przestrzeni marca i kwietnia ograniczona była również sprzedaż targowiskowa. Przedsiębiorstwo zanotowało natomiast wzrost przychodów operacyjnych w kwocie 714,9 tys. złotych, co przełożyło się na zmniejszenie straty z działalności gospodarczej. Strata na koniec III kwartału 2020 roku zmniejszyła się o kwotę 819 tys. złotych. - informuje Urząd Miasta

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe