Chełm: Pas na lotnisku PWSZ nabiera kształtów

  • 26.10.2020, 12:44 (aktualizacja 26.10.2020, 12:48)
  • oprac. MP
Chełm: Pas na lotnisku PWSZ nabiera kształtów
W sobotę, 24 października, zakończono układanie warstwy ścieralnej na drodze startowej Akademickiego Lotniska w Depułtyczach Królewskich należącego do PWSZ w Chełmie. Jak zapewnia rektor Arkadiusz Tofil, prace przebiegają sprawnie i bez zakłóceń. 

W ostatnim czasie został wybudowany helipad, czyli lądowisko dla śmigłowców, które zostanie oświetlone. Następne etapy prac to uzbrojenie terenu w instalację elektryczną i ustawianie lamp krawędzi drogi startowej, lamp progowych oraz montaż opraw świateł ścieżki podejścia PAPI i opraw świateł wskaźnika ścieżki schodzenia HAPI. Niebawem zostaną zamontowane także wskaźniki kierunku wiatru oraz system sterowania oświetleniem. Wszystkie te elementy są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wykonywania operacji lotniczych.

- Jestem bardzo zadowolony z postępów prac. To jedne z ostatnich, ważniejszych etapów realizacji inwestycji. Do końca roku powinniśmy zakończyć prace budowlane na lotnisku. Liczymy jeszcze na dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie ponad 6 mln zł na budowę utwardzonej drogi kołowania. Jej budowa powinna potrwać około pół roku – ocenia Tofil.

Koszt budowy utwardzonej drogi startowej na lotnisku w Depułtyczach Królewskich wyniesie ponad 21,5 mln zł. PWSZ na ten cel otrzymała ponad 16 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z własnego budżetu uczelnia przeznaczyła około 5 mln zł. Inwestycję realizuje firma Pref-Bet Wytwórnia Mas Bitumicznych, Betonu i Prefabrykatów, mająca swoją siedzibę w gm. Wierzbica.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polak
Polak 26.10.2020, 16:56
Dobrze że prof. Zając utworzył PWSZ, firmy polikwidowane, nie byłoby w Chełmie nic.
Gość
Gość 26.10.2020, 16:15
Jakiej długości ten pas, może pasażerskie by mogły lądować.
Tutejszy
Tutejszy 28.10.2020, 12:39
Wystarczy, że wojskowa Casa da sobie na nim radę.

Pozostałe