Cały kraj w czerwonej strefie - od jutra nowe ograniczenia

  • 23.10.2020, 11:22 (aktualizacja 23.10.2020, 17:44)
  • oprac. MP
Cały kraj w czerwonej strefie - od jutra nowe ograniczenia
Podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od soboty (24 października) cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą. Oznacza to wprowadzanie kolejnych obostrzeń gospodarczych, społecznych i kulturalnych. Zapowiedział również, że jeśli w najbliższym czasie sytuacja ze statystykami nie zmieni się na lepsze, restrykcje będą jeszcze większe.

Objęcie kraju czerwoną strefą oznacza obostrzenia, których efekty - jak podkreślił premier - mamy poznać w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Restrykcje zaczną obowiązywać od jutra (24 października).

W klasach IV - VIII zostaje wprowadzona nauka zdalna, natomiast osoby niepełnoletnie do 16 r.ż. mają zakaz poruszania się bez opiekunów w godz. 8 -16. 

Restrykcje objęły również branżę gastronomiczną. Wszystkie lokale, puby i restauracje przez najbliższe dwa tygodnie mogą prowadzić działalność wyłącznie przez wydawanie jedzenia na wynos. 

Kolejnym obostrzeniem jest również zakaz zgromadzeń i spotkań towarzyskich powyżej pięciu osób (ograniczenie to nie dotyczy kwestii służbowych).

Restrykcje objęły ponadto najstarsze grupy seniorów. Premier zapowiedział wprowadzenie Programu Ochrony Seniorów, prosząc, aby osoby powyżej 70-tego roku nie wychodziły z domu i nie przemieszczały się na zewnątrz. Dodatkową pomocą ma dla nich Korpus Wsparcia Seniorów, czyli zaangażowanie wolontariuszy, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz harcerzy we wsparcie samotnych starszych osób. Ponadto, od 24 października zostają zamknięte sanatoria, jednak z możliwością dokończenia trwających turnusów.

- Odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich, więc proszę o szacunek do życia i zdrowia każdego z nas. Najbliższe dni pokażą, czy będzie konieczne zamykanie kolejnych dziedzin życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Nie wykluczamy, że tak, jak na początku pandemii, konieczne będzie zamknięcie granic i głęboki lockdown - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe