Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Od soboty miasto w czerwonej strefie

W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili na konferencji prasowej nowe zasady bezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać od soboty 17 października.
Chełm: Od soboty miasto w czerwonej strefie

Autor: Fot. Krystian Maj / KPRM

Ponad 150  powiatów w Polsce znalazło się na nowej liście stref czerwonych obowiązującej od soboty 17 października. Wśród nich -  Chełm, bo zakażonych koronawirusem chełmian szybko przybywa. Obecnie w Chełmie jest aż 5 ognisk koronawirusa w tzw. fazie rozwojowej, z czego aż 3 w chełmskim szpitalu. Na razie w województwie lubelskim czerwone są 3 powiaty: łęczyński, janowski i włodawski, gdzie choruje już ponad 120 osób, a ponad pół tysiąca jest na kwarantannie. Od jutra dołączą  lubelski, łukowski, puławski, rycki, świdnicki i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin i Zamość.

Od jutra w Chełmie będzie stosowane ograniczenie w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę, zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób, a szkoły wyższe oraz szkoły średnie przechodzą w tryb nauczania zdalnego. Lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6-21. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos; ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc; wydarzenia sportowe bez udziału publiczności; w wydarzeniach kulturalnych maks. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność; zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

"Limity dotyczące osób w sklepach w strefach czerwonych zostaną uzależnione, podobnie jak wiosną, od powierzchni. Dla sklepów o powierzchni do 100 m. kw. - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m. kw. - 1 osoba na 15 m. kw." - napisał w piątek na Twitterze rzecznik rządu.

Od poniedziałku 19 października obowiązywać będzie także zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje.


W sprawie kwarantanny COVID-19 dostępna jest całodobowa infolinia +48 22 25 00 115 - przypomina na swojej stronie Główny Inspektor Sanitarny.

Kwarantannę nakłada się na zdrowe osoby, które miały styczność z osobą zakażoną lub mieszkają z osobą, która zostaje skierowana na kwarantannę. Chodzi o odseparowanie osób, które miały kontakt z patogenem i mogą w ciągu kilku dni być nosicielami wirusa i zakażać innych. Kierowani są też na nią cudzoziemcy spoza UE.

Obecnie kwarantanna u osób, u których nie występują objawy kliniczne COVID-19, trwa 10 dni i kończy się automatycznie. Kwarantannę nakłada inspektor sanitarny i informuje o niej telefonicznie lub ustnie, potem przesyła dokument. Może on też zdecydować o jej skróceniu lub o zwolnieniu z niej.

W czasie kwarantanny osoba, która została na nią skierowana, nie może wychodzić z domu, na spacery z psem, do sklepu i lekarza. Policjanci odwiedzają osoby objęte kwarantanną, by sprawdzić, czy nie opuszczają one miejsca zamieszkania. Jeśli osoba złamie kwarantannę, funkcjonariusze mogą nałożyć na nią karę finansową do 30 tys. zł. Jest to decyzja indywidualna.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Antoni 18.10.2020 12:36
To ,że na ostatnich wyborach samorządowych 16 tysięcy chełmian głosowało na obecnego prezydenta widać na ulicach Chełma. Uwierzyli Morawieckiemu i nie noszą maseczek a jak noszą to z nochalami na wierzchu. A jak zwrócić uwagę to wykazują się tępą głupotą jak przystało na pisowca.

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test