Chełm: Ponad sto mandatów za brak maseczek. Kilka spraw skierowano do sądu

  • 13.10.2020, 10:37
  • DSO
Chełm: Ponad sto mandatów za brak maseczek. Kilka spraw skierowano do sądu
Od soboty, kiedy w życie weszły nowe restrykcje dotyczące walki z pandemią koronawirusa, policjanci z Chełma wystawili około 130 mandatów karnych, m.in. osobom, które zlekceważyły nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Kilka spraw zostało skierowanych do sądu, były też pouczenia.

Mówi Ewa Czyż, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Decyzją rządu - od soboty - maseczki trzeba nosić także na świeżym powietrzu. Z tego obowiązku są zwolnione osoby, posiadające zaświadczenie lekarskie. Każdy, kto nie będzie miał przy sobie takiego zaświadczenia, będzie surowo karany.
 


Zasłanianie ust i nosa

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju – w przestrzeni publicznej:

1) w środkach transportu publicznego;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,

b) na terenie nieruchomości wspólnych,

c) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

d) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);

3) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Gastronomia 

Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. Istnieje limit: 1 osoba na 4 m2.

W strefie czerwonej – prowadzenie działalności możliwe w określonych godzinach: od 6:00 do 22:00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Transport zbiorowy

Obecnie pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:

a) 100% liczby miejsc siedzących albo

b) 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Zasady obowiązujące w całym kraju

W strefie czerwonej – 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego.

Kina

Zasady podobne jak przy wydarzeniach kulturalnych – 25% miejsc, 1,5 m. odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos.

Aquaparki i baseny

Obecnie 75% obłożenia obiektu w aquaparkach.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 23.10.2020, 22:12
szambo wybiło na ulicach, bydło ryczy
olo
olo 19.10.2020, 21:29
tylko osobniki z niskim iq nie rozumieją po co są maseczki - typowe młoty z niskim wykształceniem
Polak
Polak 23.10.2020, 21:10
Olo te typowe młoty wiedzą, że wydychają dwutlenek węgla, i z powrotem wdychają.
Tutejszy
Tutejszy 21.10.2020, 08:31
Porozglądaj się, młotów z wysokim wcale nie jest mniej. Doktoraty, szkoły takiego buca zamaskują, a słoma i tak z butów wylezie.
Gość
Gość 14.10.2020, 12:21
Bardzo łatwo ukarać mandatem, starsze osoby, trudniej tych co całymi dniami piją pod blokami, urządzają burdy dzieci boją się wyjść na plac zabaw. Noszenie maseczki gorzej szkodzi, wydychając dwutlenek węgla, i wdychając go.
Zz
Zz 14.10.2020, 09:12
Z niecierpliwoscia czekam na policjantow którzy będą próbować wcisnąć mi bezpodstawny mandat z 54kw.... poczytajcie konstykucjie art 31 i ustawę z 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Problem w tym, że ta ustawa przewiduje, że w rozporządzeniu można ustanowić "obowiązek poddania się […] stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie.
Polak
Polak 14.10.2020, 12:26
Masz rację ustawa 31 art. 3 wszystko wyjaśnia, i Policja niech sobie kara, i tak nie zapłacę.
Polak
Polak 13.10.2020, 21:51
Debilizm
Otto .
Otto . 13.10.2020, 14:20
A mandaty za żle zaparkowane auta na chodnikach gdzie ogranicza ruch pieszych ? za jazdę rowerem po chodniku , za szybką jazdę samochodem to policja już mandatów wlepiać nie będzie bo Akcja Maseczki !
Jerzy
Jerzy 13.10.2020, 11:27
Sto mandatów to za mało bo jak chodzę po mieście to bardzo dużo osób tylko pozoruje noszenie maseczek. Maseczka na brodzie bo to chyba wyborcy pisu co zawierzyli Panu Morawieckiemu ,że wirusek jest w odwrocie.

Pozostałe