Porozmawiajmy po naszemu - spotkanie autorskie

  • 09.10.2020, 12:32
  • DSO
Porozmawiajmy po naszemu - spotkanie autorskie
"Porozmawiajmy po naszemu" - spotkanie z autorami książki "Pieśni, wierzenia, przysłowia w mowie miejscowej chachłackiej wsi Dołhobrody nad Bugiem...": prof. Stanisławem Bajem i członkami zespołu "Jutrzenka" z Dołhobrodów.

W programie przewidziano krótkie wprowadzenie przedstawiające specyfikę mowy chachłackiej, prezentację wybranych przysłów, wierzeń oraz nazw przedmiotów, występ zespołu Jutrzenka z Dołhobrodów, który poprowadzi również warsztaty śpiewu po chachłacku, dodatkowo przewidziany jest quiz "Czy dogadasz się po chachłacku” oraz pyszny tradycyjny poczęstunek.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Budynek Muzeum przy ulicy Lubelskiej 56 A
WSTĘP BEZPŁATNY !!!

Wydawnictwo ma formę słownika, będącego fonetycznym zapisem mowy istniejącej tylko w przekazie ustnym. Powstało głównie w oparciu o pieśni, które były istotnym elementem duchowości i kultury dawnej wsi, a także przysłowia, powiedzenia czy zwroty na różne okazje. Spotkanie pozwoli przyjrzeć się walorom języka chachłackiego, jego znaczeniom, bogactwu, wyjątkowości jako zjawisku mowy przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie. Wprowadzeniem do tematu będzie wykład dr Mirosławy Kaweckiej z Instytutu Neofilologii Państwowej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Następnie redaktor książki prof. S. Baj opowie o procesie powstawania publikacji. Integralną częścią spotkania będzie występ zespołu "Jutrzenka", który wykona w oryginale pieśni po chachłacku oraz poprowadzi warsztaty śpiewania pieśni w tym języku. Zespół Jutrzenka jest jedną z najbardziej utytułowanych wiejskich grup śpiewaczych i teatralnych, zdobył m. in. Nagrodę im. Oskara Kolberga (2005), liczne nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W 2013 roku odznaczony został odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Jego repertuar oparty jest na tradycyjnych pieśniach zachowanych w pamięci najstarszych członków społeczności dołhobrodzkiej, odtworzonych przez członkinie zespołu i stanowi świadectwo specyfiki kulturowej polsko wschodniosłowiańskiego pogranicza.
Na koniec spotkania przewidziany jest quiz o mowie chachłackiej. Uzupełnieniem spotkania będzie prezentacja multimedialna wybranych przysłów, wierzeń oraz nazw przedmiotów i narzędzi używanych w gospodarstwach chłopskich w Dołhobrodach.

dso_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe