Chełm: Kolejna sensacja archeologiczna na górce! Odkryto tunel z czasów carskich

  • 07.10.2020, 10:27
  • DSO
Chełm: Kolejna sensacja archeologiczna na górce! Odkryto tunel z czasów carskich
Na Górce Chełmskiej odkryto tunel łączący bazylikę z klasztorem w Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej. Po zabezpieczeniu, od przyszłego roku, ma być otwarty dla turystów.

Mówi archeolog Stanisław Gołub.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Badacze odkopali tunel, najprawdopodobniej ciepłowniczy, który stanowi podziemne połączenie świątyni z budynkami Klasztoru Bazylianów

"Podziemny ciąg pochodzi najprawdopodobniej z czasów carskich. To stosunkowo "nowa" cegła" - mówi jeden z archeologów 

W planach jest wykorzystanie tunelu w celach turystycznych. Koncepcja zakłada odrestaurowanie go i połączenie z udostępnionymi do zwiedzania kryptami. W ten sposób odwiedzający mogliby rozpocząć swoją wycieczkę we wspomnianych kryptach i tunelem dostać się do budynku Klasztoru Bazylianów.

Archeolodzy podkreślają, że "na trop" tunelu wpadli kilka lat temu, gdy prowadzili prace odkrywcze w kryptach.

"Skuwaliśmy ścianę, szukaliśmy go i w końcu trafiliśmy. Był zamurowany" - przyznają.

Prace archeologiczne prowadzone są w chełmskiej bazylice, bo świątynia - jak się okazuje - skrywa wiele tajemnic. Przypominamy, że w jej podziemiach znajduje się m.in. sarkofag biskupa Porfiriusza Ważyńskiego, który był jednym z bohaterów powstania Kościuszkowskiego. 

dso_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe