Chełm: Zawyżał liczniki dla Ukraińców

  • 07.08.2020, 07:58
  • oprac. MP
Chełm: Zawyżał liczniki dla Ukraińców
Lubelscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali na gorącym uczynku zmiany wskazania licznika dwóch mężczyzn. Funkcjonariusze udowodnili 44-latkowi z powiatu chełmskiego wykonanie ponad 200 zwiększeń wskazań drogomierzy, głównie na zlecenie obywateli Ukrainy. Dzięki którym podczas przekraczania granicy płacili oni mniejsze opłaty celne.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie prowadzili śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie OZ w Chełmie w sprawie zmian wskazań drogomierzy oraz ingerencji w prawidłowość ich pomiaru w pojazdach mechanicznych. W wyniku prowadzonych czynności funkcjonariusze we wtorek (4 sierpnia) zatrzymali na gorącym uczynku ingerencji we wskazaniu drogomierza dwóch mężczyzn. Do zatrzymania doszło w jednej z miejscowości w powiecie chełmskim. Zatrzymani to 44-letni mieszkaniec gminy Chełm i 43-letni obywatel Ukrainy.

Jak ustalili policjanci 44-latek co najmniej od początku tego roku do chwili zatrzymania zajmował się ingerencją we wskazania liczników samochodowych. Głównie jego „klientami” byli obywatele Ukrainy, dla których mężczyzna z reguły zwiększał wskazania drogomierzy. Dzięki czemu podczas przekraczania granicy z Ukrainą mieli oni do zapłacenia mniejsze opłaty celne. Funkcjonariusze udowodnili mężczyźnie co najmniej 209 tego typu czynów, z których uzyskał korzyść majątkową nie mniejszą niż 22 000 zł.

Policjanci w wyniku przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez 44-latka ujawnili specjalistyczny sprzęt służący do ingerencji we wskazania drogomierzy w samochodach, telefony komórkowe i pieniądze w kwocie 15 000 zł, zabezpieczone na poczet przyszłych kar. Skierowany został również wniosek o zabezpieczenie majątkowe na nieruchomościach o łącznej szacunkowej wartości około 700 000 zł.

44-latek wczoraj został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Odpowiedzialności nie uniknie również 43-letni obywatel Ukrainy, który zlecił wykonanie zmiany wskazania licznika. Zgodnie z kodeksem karnym kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega osoba, która zleca innej osobie wykonanie takiego czynu.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe