Mistrzowie współczesności w chełmskim muzeum

  • 06.08.2020, 10:19
  • szer
Mistrzowie współczesności w chełmskim muzeum
Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie przygotowała wystawę zbiorów własnych "Odmienne postawy - cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72". W ramach prezentacji zostało udostępnionych ponad 190 prac, które wyszły spod ręki 113 artystów.

 

- Wystawa przedstawia prace z lat 1948-2017, których autorami są artyści urodzeni między 1984 a 1981 rokiem. Ich dzieła komunikują się ze sobą, prowadzą ponadczasowy i ponadpokoleniowy dialog, są dowodem na to, że idea miniona może stać się zaczątkiem i żywą inspiracją dla współczesnego postrzegania świata. Opowieść o życiu, emocjach, złożonych materiach, kaligraficznym zapisie myśli, uniwersalnych treściach tkwiącym w rygorze geometrycznych form, przekazana została przy użyciu różnych technik: malarstwa, rzeźby, reliefu, form przestrzennych i asamblażu, rysunku, kolażu, grafiki warsztatowej. Wystawę budują dzieła wielkich mistrzów, których dzieła brzmią wyjątkowo donośnie w dziejach polskiej, i nie tylko, sztuki powojennej - zachęca do zwiedzania wystawy jej kuratorka, Jagoda Barczyńska, która odpowiadała za koncepcję aranżacji całej ekspozycji. Pokaz ma charakter otwarty, można go będzie w pewnych partiach modyfikować i aranżować na nowo, dając szansę na szerszą prezentację utworów z tego zasobnego zbioru sztuki współczesnej osadzonego w Chełmie.

O wybranych artystach oraz dziełach prezentowanych w ramach wystawy Pani Jagoda opowiada też w cyklu filmów promocyjnych publikowanych na facebookowym profilu Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza:

Kuratorami wystawy "Odmienne postawy - cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72" są: Jagoda Barczyńska oraz Ireneusz Pradun. Projekty druków i oprawy graficznej towarzyszącej wystawie przygotował Tomasz Barczyk, a jej zdjęciową dokumentację - Grzegorz Zabłocki.

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach otwarcia Galerii 72 w Muzeum Ziemi Chełmskiej, przy ul. Lubelskiej 55. Przy okazji przypominamy, że w czwartki wstęp do muzeum jest darmowy.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe