ASF nie daje o sobie zapomnieć

  • 17.06.2020, 10:34
  • DSO
ASF nie daje o sobie zapomnieć
Aż osiemnaście miejscowości z terenu trzech gmin, dotkniętych jest zakazami związanymi ze zwalczaniem Afrykańskiego Pomoru Świń. Bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie wolno praktycznie nic. To dlatego, że ASF nie daje o sobie zapomnieć.

Liczba przypadków ASF wzrosła już do 2640. Tym samym w ciągu 6 miesięcy 2020 roku o niemal 200 przekroczyła tę, która została potwierdzona w całym 2019 r. Najwięcej przypadków ASF występuje w woj. warmińsko-mazurskim (13 nowych przypadków co daje łącznie 949) oraz lubelskim (18 nowych przypadków co daje łącznie 544).

Na początku czerwca badania laboratoryjne potwierdziły wirusa w gospodarstwie w gminie Włodawa, w odległości około 550 metrów od granicy z Białorusią, w hodowli liczącej 70 świń ras rzadkich. W obszarze zagrożonym znalazły się: Korolówka Osada, Korolówka Kolonia, Krasówka, Orchówek, Żuków i Suszno w gminie Włodawa, Adampol, Wyryki Adampol i Suchawa w gminie Wyryki, a także Dołhobrody, Zaświatycze, Pawluki i Konstantyn w gminie Hanna oraz miasto Włodawa.

Strefą zapowietrzoną objęto z kolei: Różankę, Stawki oraz Szuminkę. Specjaliści apelują do rolników, by przestrzegali zasad bioasekuracji. 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe