Chełm: Zapłacimy więcej za wodę i ścieki

  • 03.06.2020, 13:30 (aktualizacja 03.06.2020, 13:40)
  • DSO
Chełm: Zapłacimy więcej za wodę i ścieki
Chełmski MPGK wprowadził od 25 maja b.r. kolejną podwyżkę wody i ścieków. Zmiany stawek opłat za dostarczenie wody i za odbiór ścieków zostały zatwierdzone przez Wody Polskie w maju 2018 roku z coroczną korektą przypadającą na maj. Metr sześcienny wody kosztował dotąd 3,51 zł brutto, a po podwyżce kosztuje - 3,59 zł brutto.

Więcej zapłacimy też za odprowadzanie ścieków. Do tej pory opłata wynosiła 6,46 zł, zaś po podwyżce zapłacimy 6,51 zł za metr sześcienny. Rozliczanie wodomierza w dalszym ciągu kosztuje 3,60 zł. 

Opracowane przez Spółkę taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie miasta Chełm na okres 3 lat, tj. od 25.05.2018 r. do 24.05.2021 r. zostały zatwierdzone w drodze decyzji administracyjnej przez właściwy organ PGW Wody Polskie.

MPGK Sp. z o.o. w Chełmie podkreśla, że ogłoszone w maju 2018 roku taryfy wskazują w sposób oczywisty stawki jednostkowych opłat za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków w każdym z trzech lat obowiązywania taryfy. Zgodnie z zapisami taryfy stawki za wodę uległy kolejnej zmianie od 25 do 36 miesiąca obowiązywania taryfy (czyli od 25 maja 2020 r.).

Większe rachunki za wodę i ścieki zapłacimy już w tym miesiącu. Szczegółowe cenniki znajdziecie na stronie internetowej chełmskiej spółki. Dla porównania - w gminie Chełm metr sześcienny wody kosztuje 2,32 zł, a odprowadzenie ścieków - 4,75 zł.

Chociaż taryfy zostały zatwierdzone w 2018 roku przez PGW Wody Polskie na okres 3 lat, czyli do 24 maja 2021 r., to podczas konferencji prasowej pod koniec zeszłego roku prezydent Jakub Banaszek informował, przy okazji opłaty śmieciowej, że "jeśli uda się utrzymać obecną sytuację finansową, to Urząd Miasta w połowie 2020 roku obniży taryfę za ścieki." 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jednak, jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Chełmie, jako podmiot realizujący zadanie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie miasta Chełm: "Biorąc pod uwagę dynamikę podejmowanych działań koniecznych w związku z ogłoszoną pandemią oraz pojawienie się czynników generujących dodatkowe, nieprzewidziane koszty, prognozy ekonomiczne Spółki nie mogą w sposób realny przewidzieć kosztów zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków zgodnie z naturalnymi mechanizmami rynkowymi kształtowanymi poza okresem epidemii. Na tą chwilę nie jest zasadnym skrócenie obecnie obowiązującej taryfy w perspektywie jej obniżenia na okres jedynie 3 miesięcy. Procedura umożliwiająca skrócenie obowiązujących stawek jest czasochłonna i długotrwała, a wprowadzone obostrzenia i ograniczenia w działaniu organów administracyjnych jeszcze bardziej przedłużyłyby cały proces."

Zarząd Spółki jest zgodny z opinią Pana Jakuba Banaszka Prezydenta Miasta Chełm odnośnie wysokich kosztów życia mieszkańców naszego miasta. Przystępując do przygotowania projektu nowej taryfy na okres kolejnych 3 lat Spółka dokona wszelkich możliwych czynności w celu sprostania oczekiwaniom Pana Prezydenta oraz mieszkańców i obniżenia stawek za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków. Ostateczna decyzja w zakresie zatwierdzenia projektu taryf należy do regulatora PGW Wody Polskie. - informuje MPGK

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe