Chełm: Miasto aplikuje o fundusze na Centrum Dialogu Kultur

  • 25.05.2020, 08:15
  • DSO
Chełm: Miasto aplikuje o fundusze na Centrum Dialogu Kultur
Miasto Chełm aplikowało do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o 85-procentowe dofinansowanie wartego prawie 13 milionów zł projektu budowy Centrum Dialogu Kultur na Górze Chełmskiej.

Celem projektu jest poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym Chełma i bardziej efektywne wykorzystanie potencjału Góry Chełmskiej, poprzez podkreślenie historycznej roli tego miejsca i konotacji z wieloma kulturami, jak też restauracja budynków dawnego Pałacu Biskupów Unickich. W tym celu bezprecedensową współpracę nawiązały samorząd i parafia Mariacka. Za aprobatą archidiecezji lubelskiej parafia przekazała miastu w piętnastoletnią dzierżawę budynek pałacu wraz z ogrodami.

Wyeksponowanie tego dziedzictwa kulturowego zakłada między innymi urządzenie nowoczesnych sal muzealnych pokazujących bogatą, wielokulturową przeszłość tego miejsca za pomocą nowoczesnych technologii, m.in.:

  • piramidy holograficznej
  • wydruków 3D
  • tablic interaktywnych i multimedialnych
  • systemu audio przewodnika.

A wszystko z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W odrestaurowanym obiekcie zaplanowano projekty tematyczne wzmacniające działania ekspozycyjne, takie jak:

  • zajęcia teatralne, m.in. prezentację spektaklu przedstawiającego historię Góry Chełmskiej
  • warsztaty, np. ze storytellingu „Opowiadacze historii”
  • koncerty adresowane do różnych grup wiekowych, m.in. recitale nawiązujące do kultury lwowskiej sprzed 1939 roku tworzonej przez artystów polskich, ukraińskich i żydowskich

Projekt będzie wdrażany w partnerstwie z norweską instytucją kulturalną.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe