W Wierzbicy stanie krzyż epidemiczny. "Karawaka" ma strzec mieszkańców przed zarazą

  • 15.05.2020, 12:23 (aktualizacja 15.05.2020, 12:36)
  • DSO
W Wierzbicy stanie krzyż epidemiczny. "Karawaka" ma strzec mieszkańców przed zarazą zdjęcie ilustracyjne krzyża epidemicznego
W najbliższy poniedziałek w Wierzbicy zostanie odsłonięty sześciometrowy krzyż epidemiczny. Zgodnie z tradycją ma chronić miejscową ludność przed zarazą.

Krzyż będzie stał na największym skrzyżowaniu dróg przy urzędzie gminy. Jak mówi wójt gminy Wierzbica Bożena Deniszczuk – krzyż będzie miał dwa prawie równe i równoległe ramiona by nie był utożsamiany z krzyżem prawosławnym. Z przodu będzie na nim napis 'Od moru, ognia i wojny zachowaj nas Panie” -  z tyłu symbole modlitwy. 

Wierzbicki krzyż epidemiczny został wykonany przez lokalnego stolarza i opatrzony napisami przez Stanisława Dobrowolskiego miejscowego artystę rzeźbiarza i malarza.

Krzyż morowy, krzyż św. Zachariasza, czy karawaka używany był w Kościele katolickim, jako ochrona przed zarazą, morowym powietrzem czy epidemiami. Nazwa związana jest z miejscowością Caravaca de la Cruz w hiszpańskiej Murcji. Miasto słynie z relikwii, którą są drzazgi z krzyża ukrzyżowania. Przechowywane one były w relikwiarzu mającym kształt krzyża patriarchalnego, czyli mającego dwie poprzeczne belki. Wyższa, krótsza belka symbolizuje deskę z literami INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum) umieszczoną na krzyżu nad głową Jezusa. To właśnie ten relikwiarz jest pierwowzorem dla krzyża zwanego karawaką.


Karawaka ma formę krzyża o dwóch belkach poziomych (tzw. krzyża patriarchalnego), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Na jego powierzchni często umieszczone są krzyżyki (siedem) i litery (zwykle osiemnaście), będące skrótami modlitw i wezwań. Najpopularniejszy krzyż związany jest z hiszpańskim miastem Caravaca, w którym znajdował się otaczany kultem pektorał z relikwiami Krzyża Świętego. Relikwia przybyła do Hiszpanii w 1229 r. podczas VI wyprawy krzyżowej. Chroniła ona miasto przed wszelkim klęskami. Repliki krzyża wykonywano z różnych metali, w tym szlachetnych, a także z drewna. Ubożsi zadowalali się karawakami odbitymi na papierze. Te niewielkich rozmiarów, przybierające niekiedy formę medalika przedmioty noszono przy sobie, na przykład zawieszając na szyi. Duże krzyże stawiano na skraju wiosek czy miast, by strzegły ich mieszkańców przed chorobami i nieszczęśliwymi wypadkami.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 23.05.2020, 16:14
Węgierski parlament przyjął we wtorek ustawę, która zakazuje zmiany płci biologicznej w dokumentach osobistych, co znaczy, że osoby które zmieniły płeć operacyjnie nie będą mogły tego zarejestrować w aktach urzędu stanu cywilnego.
Intencją ustawy, która była przygotowana już od dłuższego czasu, jak mówią węgierscy urzędnicy, była potrzeba zapobieżenia niepewności prawnej. W dokumentach tożsamości w rubryce „płeć” pojawi się teraz informacja „płeć nadana przy urodzeniu“.
jedynka
jedynka 23.05.2020, 16:12
Himalaje hipokryzji! Trzaskowski zatrudnia twórcę "Soku z Buraka" i jednocześnie mówi: "Koniec z sianiem nienawiści"
miki
miki 23.05.2020, 19:28
don fekalio wygląda na mocno pobudzonego - pewnie nitras poczęstował
MAria
MAria 23.05.2020, 16:11
Rafał Trzaskowski objawił się jako nowe wcielenie Heleny Mniszkówny, autorki „Trędowatej”. I daje radę jako twórca kiczu
Pierre Dolnięty
Pierre Dolnięty 21.05.2020, 19:15
Jakby co to służę pani Wójt telefonem do rozchwytywanego Szamana. Ponoć jest bardzo skuteczny. Ja pier...niczę, na prawdę mamy XXI wiek?
...
... 20.05.2020, 12:47
Jesteśmy bezpieczni 👌👌👌🙏🏼🙏🏼🙏🏼 żadne wirusy nam nie straszne. Najwyżej zginiemy z głodu, biedy lub dziurawych dróg.
Obywatel
Obywatel 17.05.2020, 14:43
Pani Wojt LUBI być w centrum UWAGI!!! Gazetki, radyjka, fb. Układy, układziki... Rzygać się chce na ten fałsz i obłudę! Są ważniejsze problemy w gminie a nie krzyż na pokaz... Będą brawa i rozgłos.... Żenada
andy
andy 17.05.2020, 12:12
a plakaty laleczki chucky i tęczowego władzia na każdym płocie
zwykły mieszkaniec
zwykły mieszkaniec 17.05.2020, 10:40
Gmina ściągnęła z mieszkańców do opłat na szamba ekologiczne , szamb nie ma i prawdopodobnie nie będzie , kasy mieszkańcom nie zwrócono , a stawia się krzyże epidemiczne ,czy realizacja przydomowych szamb w jakiś sposób nie zapobiegłaby epidemii- niech władze Gminy rozpatrzą ten problem.
bolo
bolo 17.05.2020, 10:24
widać gmina bogata nie ma na co wydać kasy
Jurek
Jurek 17.05.2020, 14:44
Sponsoruje zapewne mąż bo gmina biedna....
hahahahaha
hahahahaha 15.05.2020, 13:18
proponuję 4 sztuki na cztery strony świata
gość
gość 15.05.2020, 13:40
Mamy niby XXI wiek, a mam wrażenie, jakby jednej X nie było

Pozostałe