Chełm: Tarcza ochroni miejskie spółki?

  • 15.05.2020, 09:35
  • informacja prasowa
Chełm: Tarcza ochroni miejskie spółki?
Prawie 350 tys. zł dofinansowania do wynagrodzeń pracowników w ramach tzw. tarczy antykryzysowej otrzymały Chełmskie Linie Autobusowe i Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie. Pieniądze przyznał Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Z różnych narzędzi rządowego wsparcia korzystają także inne spółki.

CLA wystąpiło o przyznanie 3-miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników oraz opłat składek na ubezpieczenia społeczne. Przyznane dofinansowanie pokrywa połowę wynagrodzenia wraz ze składkami do ZUS.

– Mamy nadzieję, że uzyskana pomoc przyczyni się do poprawy płynności finansowej spółki, a tym samym do utrzymania miejsc pracy przez okres co najmniej 6 miesięcy – mówi Mariusz Chudoba, prezes CLA.

Płynność finansowa spółki uległa pogorszeniu wraz z pojawieniem się koronawirusa. Ograniczenia w przemieszczaniu mieszkańców i znaczny spadek osób korzystających z komunikacji miejskiej tylko w kwietniu pomniejszyły przychody ze sprzedaży biletów o ponad 80 proc. Z drugiej strony obostrzenia co do liczby pasażerów spowodowały konieczność wysyłania dodatkowych autobusów w godzinach zwiększonych potoków pasażerskich, co generuje dodatkowe koszty przy mniejszych przychodach. Dodatkowym obciążeniem dla spółki stały się też koszty związane z dezynfekcją i sprzątaniem autobusów.

Chełmski Park Wodny otrzymał dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne.

- W czwartek (14 maja) otrzymaliśmy informację, że w związku z przestojem ekonomicznym Wojewódzki Urząd Pracy przyznał nam dofinansowanie do kwietniowych wynagrodzeń pracowników w wysokości prawie 42 tys. zł – mówi Artur Juszczak, prezes Chełmskiego Parku Wodnego i Targowisk Miejskich.

Aktualnie spółka funkcjonuje w ograniczonym wymiarze czasu i przygotowuje wniosek o dofinansowanie majowych wynagrodzeń w kwocie około 90 tys. zł. Jeśli będzie taka możliwość, ChPWiTM będzie się ubiegać o wsparcie w tej formie także w czerwcu i lipcu. Spółka wystąpiła też o odroczenie płatności podatków i składek ubezpieczeń przez cały okres pandemii.

Z rozwiązań tarczy antykryzysowej korzystają również dwie inne spółki.

Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Chełmie skorzystało z możliwości przesunięcia płatności podatków i odroczenia płatności składek do ZUS.

Z kolei Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie skorzystało z przesunięcia terminu wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych i zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Dodatkowo Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego rozłożył chełmskiej ciepłowni spłatę zobowiązań z tytułu opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska za 2019 rok na 5 rat. Decyzja nie wynika co prawda bezpośrednio z zapisów tzw. tarczy antykryzysowej, jednak z punktu widzenia przedsiębiorstwa przeciwdziała skutkom kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią koronawirusa.

informacja prasowa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe