Chełm: Biblioteka zachęca do korzystania ze zbiorów cyfrowych

  • 15.04.2020, 10:31
  • DSO
Chełm: Biblioteka zachęca do korzystania ze zbiorów cyfrowych
Chełmska Biblioteka Publiczna zachęca do korzystania ze zbiorów cyfrowych, w których czytelnicy znajdą m.in. unikatowe pozycje książkowe i czasopisma.

Chełmska Biblioteka Publiczna jako największe centrum zbiorów czasopiśmienniczych na wschodzie woj. lubelskiego, promujące historię naszego regionu, posiada w swoich zasobach unikatowe egzemplarze czasopism, książek i zbiorów specjalnych odzwierciedlających wielokulturowość Chełma. Ze względu na zagrożenie zniszczeniem z powodu wielokrotnego ich użytkowania, utworzona została Chełmska Biblioteka Cyfrowa w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ph.: „Tworzenie i wdrażanie systemów informatycznych w sferze kultury”. Dzięki zastosowaniu nowej technologii, zbiory naszej książnicy dostępne są nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Cyfrowa baza danych zawiera rekordy wprowadzone według obowiązujących formatów i standardów, połączone z plikami będącymi wynikiem digitalizacji poszczególnych zasobów bibliotecznych. Digitalizacji poddane zostały regionalne zasoby biblioteczne, począwszy od starych wydań czasopism z okresu XVIII i XIX wieku, poprzez pocztówki i zdjęcia przedstawiające Chełm i okolice z początku XX wieku, aż do współczesnych publikacji.

Uruchomienie procesu digitalizacji i zastosowanie odpowiedniego oprogramowania umożliwia sukcesywne tworzenie kolejnych kolekcji cyfrowych związanych z propagowaniem regionalnego dorobku kulturowego na szeroką skalę. Udostępnionych jest w tej chwili około 12 000 publikacji. 

==>> Chełmska Biblioteka Cyfrowa

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe