Dorohusk: Tysiące Ukraińców próbuje wrócić do swojego kraju

  • 27.03.2020, 10:43
  • DSO
Dorohusk: Tysiące Ukraińców próbuje wrócić do swojego kraju
Na terenie województwa lubelskiego, na granicy z Ukrainą funkcjonują obecnie tylko dwa drogowe przejścia graniczne - w Dorohusku oraz w Hrebennem. W związku z tym na przejściu granicznym koczują tłumy obywateli Ukrainy, którzy próbują przedostać się do kraju.

Na przejściach w Dorohusku i Hrebennem w normalnych warunkach nie ma ruchu pieszego. Ukraińcy teraz przekraczają granicę pieszo, gdyż w związku z epidemią koronawirusa zawieszone zostało kursowanie autobusów i busów przez granicę. Polska Straż Graniczna umożliwiła im to, aby mogli wrócić do swojego kraju. 

Wielu obywateli Ukrainy chce wrócić do swojego kraju, ale nie posiada własnego środka transportu i chce zrobić to pieszo. Biorąc pod uwagę, że sytuacja jest nadzwyczajna, została podjęta decyzja, aby obywateli Ukrainy chcących wrócić na Ukrainę odprawiać w ruchu pieszym - poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, por. Dariusz Sienicki.

Tylko podczas minionej nocnej zmiany funkcjonariusze NOSG odprawili w ten sposób około 4,8 tys. osób. Strona Ukraińska nie do końca akceptuje rozwiązanie prowadzenia pieszych odpraw podróżnych i wysyła po odprawione osoby autobusy, jednak ich ilość jest niewystarczająca, by odebrać tak dużą liczbę podróżnych.

W tym momencie (stan na 10.00)  piechotą do swojego kraju chce powrócić około 2 tys. ob. Ukrainy w Dorohusku i około 500 ob. Ukrainy w Hrebennem.

Granicę z Ukrainą w Lubelskiem można przekraczać tylko w Dorohusku i Hrebennem, gdzie odbywa się ruch osobowy i towarowy. Pozostałe przejścia graniczne, w Zosinie i Dołhobyczowie są nieczynne.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal ogłosił w środę, że w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19 rząd ma zamiar od piątku w nocy całkowicie zamknąć ruch pasażerski w obie strony przez granicę. Jednak dotychczas oficjalna informacja na ten temat nie dotarła do służb granicznych w Lubelskiem.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
25
25 28.03.2020, 16:14
Szoszony won !!!

Pozostałe