Policja: 494 naruszeń zasad kwarantanny; sporadyczne przypadki gromadzenia się w grupach

  • 27.03.2020, 09:47 (aktualizacja 27.03.2020, 09:58)
  • DSO
Policja: 494 naruszeń zasad kwarantanny; sporadyczne przypadki gromadzenia się w grupach
Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali 126 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W 494 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w piątek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 126 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W 494 przypadkach, stwierdziliśmy uchybienia w naszej ocenie kwalifikujące się na wdrożenie czynności mających na celu pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej w związku z niestosowaniem się do obostrzeń określonych w kwarantannie – poinformował w piątek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Dodał, że policjanci otrzymali również około 100 próśb o pomoc w sprawie zakupu żywności, wyniesienia śmieci z domu, czy wysłaniu przesyłek.

W naszej ocenie nadal wyjątkowo odpowiedzialnie i zdyscyplinowanie, poddani kwarantannie podchodzą do obecnej sytuacji. Przypominamy, że te osoby, które naruszają prawo i unikają kwarantanny muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami – ostrzegł policjant.

Poinformował też, że zauważalne jest również duże zdyscyplinowanie związane z nowymi obostrzeniami dotyczącymi gromadzenia się.

Sporadycznie ujawniamy sytuacje grupowania się osób w większej liczbie, w całym kraju wystawiono kilka mandatów za nieprzestrzeganie nowych obostrzeń dot. zgromadzenia się – przekazał insp. Mariusz Ciarka.

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni. W jej czasie nie wolno opuszczać miejsca zamieszkania.

W piątek rząd w związku z wprowadzeniem stanu epidemii podwyższył kary za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizm śledzenia, czy dana osoba przebywa w domu. (PAP)

Lubelska policja przyłapała już 160 osób na złamaniu kwarantanny.  W przypadku 8 osób wszczęto postępowanie karne. 

Z karą grzywny - do 5 tys. złotych muszą się też liczyć wszyscy, którzy nie zastosują się do obowiązującego w całym kraju zakazu przemieszczania się i zgromadzeń. Przypominamy, że w miejscach publicznych można gromadzić się w grupach nie większych niż dwuosobowe. Ograniczenia obejmują też komunikację publiczną i kościelne nabożeństwa, w których nie może uczestniczyć więcej niż 5 wiernych.
 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jerzy
Jerzy 28.03.2020, 17:53
Gościu ile ta twoja biedna matka musiała się nażreć śniegu by takiego bałwana urodzić.
Jerzy
Jerzy 27.03.2020, 11:50
Ja codziennie widzę jak osoba mieszkająca w kawalerce z osobą która w ubiegłym tygodniu powróciła z Niemiec wychodzi na spacery .Czy takie zachowanie jest właściwe ? Jest to budynek wielorodzinny gdzie mieszkają seniorzy i małe dzieci.
xx
xx 27.03.2020, 12:33
Jeśli zna Pan adres proszę zgłosić na Policję lub do Sanepid-u , to na pewno sprawdzą.
gość
gość 27.03.2020, 13:31
Adres to on zna, ale ma cykora w kalesonach. Lepiej niech inni za niego załatwią. Typ dekownika i przestraszonego życiowo osobnika. Może był bity w dzieciństwie, albo leje go kobita?
gość
gość 27.03.2020, 12:22
Zapytaj w policji cwaniaczku.
Tutejszy
Tutejszy 27.03.2020, 12:14
Chyba pomyliłeś adresy.

Pozostałe