Urząd Gminy Białopole i USC nieczynne. Wójt i pracownicy na kwarantannie, wojewoda zajął stanowisko.

  • 24.03.2020, 19:49
  • DSO
Urząd Gminy Białopole i USC nieczynne. Wójt i pracownicy na kwarantannie, wojewoda zajął stanowisko.
W związku z tym, że zarówno Wójt Gminy Białopole jak i zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Białopolu przebywają na kwarantannie domowej, Urząd Stanu Cywilnego w Białopolu jest tymczasowo nieczynny. Wojewoda zajął stanowisko w tej sprawie.

Służby Wojewody Lubelskiego na bieżąco monitorują sytuację w Gminie Białopole, w szczególności pod kątem realizowania przez Urząd Gminy ustawowych zadań, pozostając w tym zakresie w bezpośrednim kontakcie z Wójtem Gminy.

Wychodząc naprzeciw wątpliwościom związanym z rejestracją urodzeń i aktów zgonu w czasie kwarantanny, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie przekazał Wójtowi oraz mieszkańcom Gminy swoje stanowisko w tej sprawie.

W związku z tym, że zarówno Wójt Gminy Białopole jak i zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Białopolu przebywają na kwarantannie domowej, Urząd Stanu Cywilnego w Białopolu jest tymczasowo nieczynny. Obecny stan prawny nie przewiduje możliwości wyznaczenia innego kierownika USC (lub jego zastępcy) do wykonywania zadań z zakresu rejestracji urodzenia, małżeństwa i zgonu wobec zdarzeń, które miały miejsce w innej gminie.

Z informacji przekazanych przez Wójta Gminy wynika, że pracownicy Urzędu Gminy objęci kwarantanną domową, wykonują pracę w formie zdalnej, z wyjątkiem rejestracji aktów stanu cywilnego. Z uwagi na brak zdalnego dostępu do systemu teleinformatycznego (system ŹRÓDŁO), który jest niezbędny do rejestracji zdarzeń z zakresu stanu cywilnego, nie jest możliwe wykonywanie powyższych zadań w trybie pracy zdalnej.

Na stronie internetowej Urzędu Gminy został umieszczony wykaz telefonów kontaktowych do pracowników.

Informuję, że mieszkańcy, którzy ubiegają się o wydobycie odpisów aktu stanu cywilnego są proszeni o kierowanie się do Urzędów Stanu Cywilnego położonych w sąsiednich gminach. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 463, z późn. zm.), poza rejestracją urodzenia i zgonu zasadniczo każda inna czynność jest odmiejscowiona.

Oznacza to, że możliwe jest np. wydanie odpisu skróconego aktu stanu cywilnego w każdym USC na terenie kraju, pod warunkiem, że akt został uprzednio wprowadzony do systemu ŹRÓDŁO. - informuje wojewoda

Jak informuje wojewoda - w przypadku urodzenia dziecka należy powstrzymać się na czas kwarantanny z jego zgłoszeniem. Termin na zgłoszenie urodzenia dziecka wynosi 21 dni (jest to okres dłuższy od czasu trwania kwarantanny). W celu sporządzenia aktów urodzenia mieszkańcy Gminy Białopole są proszeni są o wizytę w Urzędzie niezwłocznie po zakończeniu kwarantanny i ponownym otwarciu Urzędu.

- Natomiast, w sytuacji zgonu, lekarz stwierdzający zgon wypełni trzecią część karty zgonu, która jest przeznaczona dla administracji cmentarza. Na tej podstawie możliwy będzie pochówek osoby zmarłej. Po zakończeniu kwarantanny będzie możliwe zarejestrowanie aktów zgonu przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego na podstawie sporządzonych kart zgonów i wydanie odpisów osobom uprawnionym.

W gminie Białopole potwierdzono już 10 zakażeń koronawirusem. Jedna z osób zmarła - to proboszcz miejscowej parafii, który był pierwszą osobą w powiecie chełmskim, u której wykryto zakażenie Sars-Covid-2.

Chełm: Zmarł proboszcz parafii Białopole zakażony koronawirusem

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Obywatel
Obywatel 24.03.2020, 20:29
A Pani Doktor z Bialopola kwarantanna nie obejmuje , chodzi i zaraza innych .... a co jej tam i w KRUSie sobie przyszla popracowala i przez to ludzie niewinni narazeni i objeci nadzorem ....
Mieszkanka
Mieszkanka 25.03.2020, 15:27
A jaka Pani Doktor z Białopola pracuje w KRUSIe? Jestem tego bardzo ciekawa bo jakoś mieszkam w Białopolu i takiej nie znam. Nie roznoście ludzie plotek bo to tylko szkodzi.
Obywatel
Obywatel 26.03.2020, 08:23
Pani doktor pracuje w osrodku zdrowia w Bialopolu ktory zostal zamkniety a pracownicy poddani nadzorowi a w KRUSie orzeka np. do renty itp. I w tamtym tygodniu byla tam kilka razy podczas gdy nie powiedziala ze jest objeta nadzorem . Wystarczy ?
gość
gość 24.03.2020, 21:54
Zawiadom policję cwaniaczku w gumofilcach.

Pozostałe