Chełm: Dzwoniąc na 112 pamiętaj o bezpieczeństwie służb ratunkowych

  • 16.03.2020, 09:42 (aktualizacja 16.03.2020, 10:07)
  • DSO
Chełm: Dzwoniąc na 112 pamiętaj o bezpieczeństwie służb ratunkowych
Wojewoda Lubelski Lech Sprawka zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które dzwonią na numer alarmowy 112 lub w inny sposób zwracają się o przysłanie karetki pogotowia ratunkowego, żeby precyzyjnie informowały dyspozytora medycznego o wszystkich okolicznościach, które mogłyby wskazywać, że pacjent oczekujący pomocy potencjalnie może być zarażony koronawirusem SARS-CoV-2.

Wojewoda przypomina i przestrzega wszystkich dzwoniących na 112 i wzywających do pomocy służby ratunkowe, aby bezwzględnie informowali dyspozytora numeru 112 o o wszystkich okolicznościach, które mogłyby wskazywać, że pacjent oczekujący pomocy potencjalnie może być zarażony koronawirusem. W przeciwnym wypadku w województwie zabraknie służb ratunkowych, które będą musiały przechodzić przymusową kwarantannę.

W sytuacji, gdy taka informacja nie dotrze do dyspozytora medycznego lub wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, ratownicy jadą na miejsce zdarzenia nieprzygotowani w środki ochrony osobistej. Powoduje to, że zespół, który przeprowadzał interwencję, musi zostać wyłączony i nie może udzielać dalszej pomocy. - poinformował wojewoda lubelski

Jeżeli taka sytuacja będzie się rozwijała, w niedalekiej przyszłości może nie być dostatecznej liczby zespołów ratownictwa medycznego, które mogłyby udzielać pomocy osobom będącym w stanie zagrożenia życia niezwiązanym z koronawirusem SARS-CoV-2.

Z podobnym apelem wyszedł dyrektor chełmskiej SRM Tomasz Kazimierczak:

Głupota albo skrajna nieodpowiedzialność - to chyba najlepsze określenie tego co wydarzyło się w sąsiednim powiecie. Zamknięto Szpitalny Oddział Ratunkowy, ponieważ rodzina mężczyzny, który miał duszności wprowadziła w błąd zespół ratownictwa medycznego.

Pacjent trafił do szpitala zakaźnego, a załoga karetki na kwarantannę.

Jeden z ratowników miał dziś pełnić dyżur. Udało się go zastąpić, ale jeśli ludzie będą okłamywać dyspozytorów, to nie będzie miał im kto pomagać. Dojdzie do sytuacji jaką mamy we Włoszech - zespoły ratownictwa zamiast w karetkach będą w domach na kwarantannach, a ludzie będą umierać

dso_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe