Lubelskie: Grypa "zamyka" szkoły, szpitale wprowadzają zakaz odwiedzin

  • 18.02.2020, 07:39
  • DSO
Lubelskie: Grypa "zamyka" szkoły, szpitale wprowadzają zakaz odwiedzin
W związku z rosnącą liczbą zachorowań na grypę lub infekcje grypopodobne w województwie lubelskim zamknięto cztery szkoły, a w szpitalach wprowadzono zakaz odwiedzin. W jednym z polskich szpitali zmarła chora na grypę dziewczynka. Według inspektorów Sanepidu, to pierwszy od wielu lat przypadek śmierci na grypę wśród dzieci. 

W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zachorowań na grypę lub infekcje grypopodobne wzrosła na Lubelszczyźnie aż o 3 tysiące – alarmują służby sanitarne. W naszym województwie choruje już ponad 8,5 tysiąca osób, głównie dzieci w wieku do 4 lat do 14 lat. Najgorzej jest w powiatach bialskim, zamojskim, łęczyńskim i lubelskim, gdzie absencja w szkołach - spowodowana wirusem grypy- przekroczyła 70 proc. Dlatego dyrektorzy czterech szkół podstawowych podjęli decyzję o zamknięciu placówek.

Od początku lutego 84 zmagających się z grypą mieszkańców regionu trafiło do szpitali. Specjaliści alarmują, by nie lekceważyć objawów, bo grypa i jej powikłania mogą być wyjątkowo niebezpieczne. W tym roku w województwie lubelskim z powodu grypy zmarło 3 osoby.

W Polsce w pierwszym tygodniu lutego odnotowano ponad 193 tysiące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz dwa zgony z powodu tej choroby. Chełmski sanepid rejestruje około 60 przypadków zachorowań na grypę tygodniowo.

Z powodu rosnącej liczby zachorowań cały czas obowiązują zakazy lub ograniczenia w odwiedzinach pacjentów w szpitalach. Dotyczy to m.in. lubelskich lecznic SPSK4, SPSK1, Szpitala Neuropsychiatrycznego, a także Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu. Zakaz odwiedzin wprowadził również największy w regionie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie.

W szpitalu w Bielsku-Białej zmarła 9-latka, u której lekarze zdiagnozowali wirusa grypy. Trafiła ona do placówki z wysoką gorączką. Mimo udzielonej pomocy i podaniu leków następnego dnia dziewczynka zmarła. 

- W jednym z polskich szpitali zmarła chora na grypę dziewczynka. Nie była obciążona innymi schorzeniami - poinformował Jan Bodnar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Państwowy Zakład Higieny ostrzega, że objawów choroby nie wolno bagatelizować. Jak informuje PZH, szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów.

WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej:

- kobietom w ciąży
- dzieciom w wieku 6-59 miesięcy
- osobom starsze
- osobom przewlekle chorym
- pracownikom służby zdrowia

 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe