Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Dorohusk: Służby udaremniły przemyt zabytkowych monet m.in. denarów i szelągów

Ponad 440 numizmatów pochodzących z XVII-XIX w. zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z drogowego przejścia granicznego w Dorohusku. Nielegalnie wwożone do Polski zabytkowe obiekty ukryte były w laptopie.
Dorohusk: Służby udaremniły przemyt zabytkowych monet m.in. denarów i szelągów

49-letni obywatel Ukrainy, pasażer autokaru z Kijowa do Poznania, ukrył w laptopie (w miejscu twardego dysku) 442 monety, pamiątkowy medal i element ozdobny, który jest prawdopodobnie częścią odznaczenia. 

Wśród ukrytych monet znajdowały się m.in. talary holenderskie (zwane lewkowymi) z 1648 r., 159 XVII-wiecznych szelągów, m.in. Gustawa Augusta. 

Kolejne to 261 szt. monet z XVII, XVIII i XIX wieku – półtoraki, orty i grosze z okresu panowania m.in. Zygmunta III Wazy, Stefana Batorego czy Stanisława Augusta Poniatowskiego. 
Wśród monet znajdują się „3 grosze” polskie z 1831 r. – moneta Królestwa Polskiego okresu powstania listopadowego, bita stemplami przygotowanymi w wyniku decyzji Rządu Tymczasowego z 10 lutego 1831 r. 

Całość kolekcji uzupełnia 17 monet rzymskich, tzw. denarów. W laptopie znaleźliśmy również pamiątkowy medal z XIX w. z napisem Wystawa Rękodzielniczo-Przemysłowa w Krakowie 1872.

Wartość kolekcjonerską i rynkową oraz autentyczność wszystkich zatrzymanych obiektów oszacuje rzeczoznawca.  



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SpinofoniaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy i polecamy radio! SpinofoniaData dodania komentarza: 27.04.2026, 14:08Źródło komentarza: Wieczorna ROCKosfera #414 - przegląd nowinek i odkryć muzycznychAutor komentarza: HubertTreść komentarza: Super,dziekuje. Pozdrawiam Hubert W.Data dodania komentarza: 26.04.2026, 14:35Źródło komentarza: Natura kwitnie! - 25.04.2026 - PozytywkaAutor komentarza: KrychaTreść komentarza: Spokojnie, jeszcze trochę i będzie zmiana władzy w Chełmie! Nowa ekipa posprząta po Jakubie Banaszku!Data dodania komentarza: 16.04.2026, 07:44Źródło komentarza: Wiadomości lokalne. Miasto zapewnia o normach, mieszkańcy zgłaszają zastrzeżenia – ul. Grunwaldzka w ChełmieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Miasto nie mówi że plany są sprzed 25 lat. Mały szczegół zwęzić ulice wywalić chodniki jak na Marszałkowskiej w Warszawie ciekawe kto za to zapłacData dodania komentarza: 13.04.2026, 18:28Źródło komentarza: Wiadomości lokalne. Miasto zapewnia o normach, mieszkańcy zgłaszają zastrzeżenia – ul. Grunwaldzka w ChełmieAutor komentarza: krystynaTreść komentarza: Bardzo ciekawy i pasjonujący wywiad, Pani Elżbieta wypowiada się z ogromną pasją, widać że wie co z czym się je i posiada wiedzę na ten temat. Materiał niezwykle przyjemny w odbiorze oraz przydatny, dziękujęData dodania komentarza: 10.04.2026, 22:30Źródło komentarza: Audioportret - Elżbieta Rybak i zaproszenie na jej RODOS ;-)
Reklama
test