Chełm: Oszczędności, czy dobro dzieci? Uchwała o zamiarze likwidacji SP nr 2 wycofana z porządku obrad

  • 30.01.2020, 12:56 (aktualizacja 30.01.2020, 13:45)
  • DSO
Chełm: Oszczędności, czy dobro dzieci? Uchwała o zamiarze likwidacji SP…
Urząd Miasta wycofuje z porządku obrad jutrzejszej sesji Rady Miasta podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie. Zaskakujące są jednak powody, dla których pomysł likwidacji tej placówki został w ogóle podjęty - wg prezydenta Jakuba Banaszka likwidacja placówki nie dałaby żadnych korzyści ekonomicznych, wg jego zastępcy Daniela Domoradzkiego "Czynnikiem uzasadniającym zamiar likwidacji placówki jest również wysoki koszt jej utrzymania, w stosunku do liczby uczęszczających do niej dzieci."

Wygląda na to, że Urząd Miasta na razie wycofuje się z zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2. O podjęciu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 poinformowano w piątkowy wieczór, gdy poznaliśmy porządek obrad najbliższej sesji Rady Miasta.

Informacja odbiła się szerokim echem w mediach oraz wśród społeczności szkolnej. Swój sprzeciw wyrazili w tej sprawie nie tylko rodzice uczęszczających do szkoły uczniów, ale również absolwenci SP nr 2. Głos zabrał również wiceprezydent Chełma Daniel Domoradzki, który w informacji wysłanej do mediów oraz opublikowanej na jego profilu na Facebooku przedstawił "okoliczności, które sprawiły, iż ta trudna decyzja, podyktowana dobrem chełmskiej oświaty, została podjęta"

Chełm: "-Jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi i odważnymi" - wiceprezydent tłumaczy likwidację SP nr 2

W punkcie trzecim uzasadnienia czytamy, że

"Czynnikiem uzasadniającym zamiar likwidacji placówki jest również wysoki koszt jej utrzymania, w stosunku do liczby uczęszczających do niej dzieci. Warto pamiętać, że jednym z najważniejszych zadań postawionych przed włodarzami Miasta jest troska o finanse publiczne, które muszą być wydatkowane w sposób gospodarny i dostosowany do warunków oraz potrzeb mieszkańców. Samorząd musi również prowadzić optymalną politykę oświatową dostosowaną do swoich możliwości, a także warunków bazy lokalowej, która zapewnia uczniom odpowiedni rozwój edukacyjny. W mojej ocenie SP 2 nie spełnia tych wymagań."

Zgoła inną argumentację przedstawił natomiast dzisiaj prezydent Jakub Banaszek w wywiadzie dla Radia Lublin.

Jak poinformował prezydent:

- Chcieliśmy podjąć decyzję, aby dzieci w takich samych klasach i z tymi samymi nauczycielami, kontynuowały naukę w SP nr 5, więc nie byłoby tu mowy o żadnych korzyściach ekonomicznych, najważniejszym czynnikiem była kwestia bezpieczeństwa i przyszłości dzieci. Żadnych większych oszczędności finansowych by nie było. 

Więc oszczędności, czy ich brak?

Prezydent Jakub Banaszek podkreślił, że będą jeszcze prowadzone rozmowy z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. I że faktycznie, budynek po szkole miałby służyć wszystkim uczniom, jako np. centrum nauki.

"Będziemy jeszcze rozmawiać z rodzicami, jeśli rodzice mimo wszystko będą chcieli aby ich dzieci uczęszczały do SP nr 2 mimo braków (w zapleczu edukacyjnym - przyp. red.), to my nie będziemy tego rozwiązania forsować, bo my mieszkańców słuchamy, my z nimi rozmawiamy, (...) Dostrzegamy ze SP nr 2 nie oferuje takiej bazy dydaktycznej jakiej potrzebują dzieci, o czym musimy poinformować opinię publiczną (...) Faktycznie były plany, aby utworzyć w budynku sp nr 2 park nauki, lub centrum edukacji ekologicznej, aby służyło wszystkim uczniom, było szansą na zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży, by podnosić wiedzę. (...) Jeśli szkoła by już nie funkcjonowała w tym miejscu, to jedyną formą dla tego budynku byłyby cele edukacyjno - społeczne."

Sprzeciw rodziców przyniósł zakładany efekt. O kolejnych działaniach władzy ws. zamiaru likwidacji SP nr 2 będziemy Was informować na bieżąco.

dso_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 02.02.2020, 17:02
Prezydent zastosował klasyczne rozpoznanie bojem. Brawo! Szkoła i tak ulegnie samolikwidacji za kilka lat. Malejąca liczba dzieci + wstrzymanie inwestycji w placówkę szkolną i będzie koniec.
Antoni
Antoni 01.02.2020, 10:57
To jest temat zastępczy by uwagę mieszkańców skierować na problem ,którego nie było.Tu zamiar likwidacji a wspaniała władza reaguje na protesty. To jest tak płytkie ,że aż śmieszne. Chciano przykryć inne problemy a w ty dobra zmiana jest już wprawiona. Drogi w Chełmie to jest podstawowy problem ,który dzięki dobrej zmianie kosztuje kierowców bardzo dużo i będzie jeszcze więcej.
Stefan
Stefan 01.02.2020, 02:18
Eh tam, wiceprezydent podobno jurny niczym jurny Stefan wiedział jak się bawić z maturzystkami
Mądrość etapu
Mądrość etapu 31.01.2020, 18:47
Najwyraźniej prezio Banaszek- zbawca Chełma, nie wytłumaczył swojemu ratlerkowi, czym jest mądrość etapu i że rozróba wokół likwiidacji szkoły może zaszkodzić w jego karierce w Warszafce, dla której tak się poświęcił. Start w wyborach samorządowych miał być tylko trampoliną do okrągłego koryta na ul. Wiejskiej, ponieważ kampania wyborza dała mu okazję do zaistnienia w przestrzeni medialnenej. Jednak życie bywa okrutne i Banaszek wybory wygrał. Teraz bidula musi się męczyć jako prezydent Chełma śniąc tylko o karierce w Warszafce. A swoje miejse przy okrągłym korycie w Warszafce musiał nieborak przekazać swojej mamusi. Jak to mówią- wszystko zostaje w rodzinie.
????
???? 30.01.2020, 18:41
Czy prawdą jest, że wiceprezydent złożył rezygnację ze względu na stan zdrowia?
AA
AA 30.01.2020, 17:27
Panie Banaszek : czy prawdą jest że Pana II zastępca uczestnicząc w studniówkach chełmskich szkół spożywał alkohol z uczniami tych szkół i obiecywał im że po maturze znajdą zatrudnienie w urzędzie miasta? Jeżeli okaże się to prawdą to zdymisjonuje Pan swojego zastępcę? Pytam poważnie.
Dżejk Łilkinson
Dżejk Łilkinson 02.02.2020, 21:03
Nie żebym pochwalał jakiekolwiek przejawy (rzekomego) nepotyzmu, ale jeśli studniówka odbywała się poza murami szkoły, to co to za zarzut, że spożywał z uczniami alkohol?
obserwator
obserwator 31.01.2020, 08:58
A więc omdlenie to wynik zmęczenia postudniówkowego
Cykor
Cykor 30.01.2020, 14:32
Prawda jest inna. Banaszek po prostu schórzył

Pozostałe