Chełm: Straż Miejska monitoruje jakość powietrza w mieście

  • 09.01.2020, 12:25 (aktualizacja 09.01.2020, 15:14)
  • DSO
Chełm: Straż Miejska monitoruje jakość powietrza w mieście
Przypominamy, że wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego ruszyły kontrole jakości powietrza, prowadzone przez Straż Miejską.

Straż Miejska w Chełmie prowadzi intensywne działania zmierzające do przeciwdziałania spalaniu na terenie miasta Chełm odpadów powodujących znaczną emisję substancji szkodliwych, w tym pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Każdego dnia do służby kierowany jest EKO-Patrol wyposażony m.in. w detektor zanieczyszczeń powietrza, który dokonuje pomiarów w różnych rejonach miasta, zwracając szczególną uwagę na osiedla domków jednorodzinnych na których najwięcej budynków ogrzewanych jest za pomocą kotłów na paliwa stałe. Strażnicy EKO– Patrolu Straży Miejskiej w Chełmie na bieżąco przeprowadzają badania powietrza o różnych porach dnia. Wyniki tych pomiarów zamieszczane są w cotygodniowym zestawieniu pomiarów zanieczyszczenia powietrza.

Strażnicy prowadzą także kontrole w domach, sprawdzając, co ich właściciele wrzucają do kotłów centralnego ogrzewania. Jeżeli kontrola wykaże, że właściciel nieruchomości spala śmieci lub innego rodzaju odpady, może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, może zakończyć się grzywną do 5 tys. zł. Warto przypomnieć, że Straż Miejska, na podstawie upoważnienia Prezydenta Miasta, a także na podstawie art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo Ochrony Środowiska, ma prawo wejść na teren prywatny lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i skontrolować każdy piec, a także zażądać okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z tematyką kontroli. Uniemożliwianie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym - zgodnie z art. 225 § 1 Kodeksu karnego - jest zagrożone karą do trzech lat więzienia.

Ponadto strażnicy w trakcie prowadzonych kontroli informują mieszkańców o technice rozpalania pieców metodą „od góry”. Taka informacja jest zamieszczona także na stronie internetowej Straży Miejskiej www.strazmiejska.umchelm.pl/index.php/poradnik-mieszkanca/. Ponadto tematyka ta jest także przedmiotem spotkań z dziećmi i młodzieżą.

Strażnicy - wyposażeni w specjalny detektor - sprawdzają czy właściciele posesji  nie palą w piecach odpadami. Za łamanie przepisów antysmogowych grożą kary.


loadingŁaduję odtwarzacz...

Mówił komendant Straży Miejskiej w Chełmie Zbigniew Grochmal.

Jakość powietrza w mieście sprawdza też dron. Z dotychczasowych kontroli wynika, że nie jest źle.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W celu poprawy skuteczności walki z tzw. trucicielami powietrza Urząd Miasta w Chełmie posiada umowę z certyfikowanym laboratorium badawczym, które bada skład chemiczny popiołu pobranego przez strażników miejskich z kotłów grzewczych posesji, na których jest podejrzenie spalania odpadów. Na podstawie sporządzonej ekspertyzy można stwierdzić, czy do pieca trafiały materiały, których nie wolno spalać w domowych instalacjach grzewczych. W przypadku spalania śmieci lub innego rodzaju odpadów nakłada się mandaty lub kieruje się wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Chełmie. Ponadto kontroli zanieczyszczeń powietrza dokonuje się przy użyciu bezzałogowej platformy latającej pionowego startu oraz mobilnego laboratorium do badania jakości powietrza.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Antoni
Antoni 14.01.2020, 08:35
Jak się patrzę na ulice Chełma to w naszym mieście nadal trwa kampania wyborcza do Sejmu i Senatu. Miasto jest obwieszone plakatami wyborczymi .Co na to Straż Miejska. Ja tego nie rozumiem dlaczego nie przestrzega się przepisów w tym zakresie.Tak samo walczy się w Chełmie ze smogiem jak i przestrzeganiem przepisów wyborczych.
tak musi być
tak musi być 12.01.2020, 21:34
Nie wiem czy niektórzy są tak tępi że , wlepianie mandatów pomaga ? myślę że przede wszystkim edukacja i tych co palą w piecach starego typu i tych co widzą dym i mówią że śmieci palą. Jakoś największej spalarni śmieci w mieście nikt nie krytykuje , nikt nie kontroluje rzetelnie i nikt nie karze zamykać zakładu ?? Chełm jest chyba za małym miastem ... to smutne ...
Wojsław
Wojsław 12.01.2020, 23:54
Sam jesteś tępakiem, skoro nie wiesz, że problem z zanieczyszczonym powietrzem występuje tylko od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Wszystkie komunalne spalarnie śmieci działają cały rok. W lecie w Chełmie stężenia pyłów są bardzo niskie pomimo cementowni i tirów jeżdżących przez miasto. Jak taki cwaniak próbuje dzielić włos na czworo i wymądrza się, jak to i jednych i drugich trzeba edukować, to wiadomo, że sam ma coś za uszami. W Polsce są miasta znacznie większe od Chełma, które zaczynają wprowadzać całkowity zakaz pieców przydomowych. Wystarać się o dofinansowanie z UE (w końcu projekt ekologiczny) i dać ludziom z rok czasu na dostosowanie instalacji do gazu. Krótka piłka i problem rozwiązany, a nie edukować trucicieli, podczas gdy moje dzieci niszczą płuca i skracają sobie życie.
Antoni
Antoni 12.01.2020, 11:57
Apeluje do Straży Miejskiej więcej kontroli na osiedlu Ul. Przemysłowa , ul. Rolnicza, ul.Wołyńska.Ale tak po godzinie 16.00 jak rozpalane są kopciuchy.
Wojsław
Wojsław 09.01.2020, 19:02
Łapcie i walcie mandaty bez litości, bo to co się dzieje ostatnio sprawia, że nóż się w kieszeni otwiera. Nie muszę Airly otwierać, wystarczy że okno otworzę i już wiem. Jeden truciciel to tysiące narażonych osób. Nawet teraz, gdy piszę te słowa, sensor na Lwowskiej pokazuje przekroczone normy.
Enigma
Enigma 09.01.2020, 17:51
Pytanie zasadnicze czy jeszcze funkcjonuje Straż Miejska ? Z nowym rokiem została zlikwidowana tak podają inne media w mieście Chełm a tu w artykule że kontrolują ????? W Chełmie młyn informacyjny hahahahah Do tej pory Straż Miejska nie potrafiła się wykazać i olewała pracę np ruch samochodów na pl Łuczkowskeigo _strażnicy stoją a auta śmigają przed nosem))))
Z
Z 09.01.2020, 21:03
Czytaj artykuły ze zrozumieniem wyraźnie jest napisane w gazetach że została zlikwidowana w Rejowcu

Pozostałe