Chełm: Nie segregujesz? Zapłacisz czterokrotnie więcej!

  • 31.12.2019, 06:59 (aktualizacja 31.12.2019, 07:28)
  • DSO
Chełm: Nie segregujesz? Zapłacisz czterokrotnie więcej!
10,90 zł za odpady segregowane i czterokrotność stawki bazowej, czyli 43,60 zł za niesegregowane - taką uchwałę przyjęli wczoraj radni na sesji Rady Miasta

W uchwale poddanej głosowaniu zapisano utrzymanie dotychczasowej stawki 11 zł za osobę za odbiór segregowanych śmieci i trzykrotność, czyli 33 zł opłaty od osoby za niewywiązywanie się z obowiązku segregacji odpadów.

W dyskusji przewodniczący Rady Miasta Chełm Longin Bożeński przekonywał, że kluczem do samofinansowania się systemu jest powszechność segregacji odpadów na terenie miasta, dlatego zawnioskował o obniżenie przedłożonej radnym do głosowania stawki za śmieci segregowane i podwyższenie kwoty za oddawanie nieposegregowanych odpadów.

– Radni Rady Miasta Chełm, w szczególności radni Zjednoczonej Prawicy stoją na stanowisku, aby nie podnosić kosztów życia w naszym mieście. Stąd nie było wniosku prezydenta miasta Jakuba Banaszka ws podwyżki podatków, tak i teraz, jeżeli rozpatrywaliśmy problemy gospodarki odpadami, postanowiliśmy, na wniosek prezydenta, również nie podnosić opłat za wywóz odpadów segregowanych – wyjaśnia przewodniczący Rady Miasta Chełm Longin Bożeński, podkreślając jednocześnie, że radni zdają sobie sprawę z tego, że system musi się samofinansować i tylko segregacja wszystkich mieszkańców może do tego doprowadzić.

– Żeby zachęcić mieszkańców miasta, postanowiliśmy również zmniejszyć stawkę opłaty bazowej, którą dotychczas mieszkańcy ponosili za odpady segregowane z 11 zł na 10,90 zł. Natomiast aby segregacja przebiegała w całości miasta i wszyscy mieszkańcy mieli świadomość, że niesegregowanie będzie dolegliwe, postanowiliśmy zwiększyć kwotę opłaty za odpady niesegregowane do czterokrotności stawki bazowej, czyli 43,60 zł – dodaje przewodniczący Bożeński.

Za przyjęciem stawek, które zaproponował przewodniczący rady zagłosowało 12 rajców, 6 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Nowe stawki za odbiór odpadów będę obowiązywały od początku 2020 roku.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Antoni
Antoni 01.01.2020, 22:33
Po pierwsze całą winę za to co się dziś dzieje w Chełmie ponosi Pan Prezydent . W 2019 r służby miejskie nie doprowadziły do tego by śmiecie były odbierane z śmietników systematycznie. Ciągle pojemniki przy zabudowie wielorodzinnej były pełne i mieszkańcy nie mieli okazji skutecznie nauczyć się segregacji śmieci.Skoro pojemnik na papier był zapełniony a pojemniki na folię i metal również to śmiecie trafiały do pozostałych pojemników lub lądowały obok pojemników . Teraz będzie tak samo i za nieudolność urzędników i firmy wywożącej będą płacili mieszkańcy. A Pan Prezydent wspaniałomyślnie ogłasza , że nie będzie podwyżek za wywożenie śmieci.Jak tak dalej będzie zorganizowany odbiór śmieci to wszyscy mieszkańcy z budynków wielorodzinnych będą płacili za brek segregacji bo jej nie będzie.
lokator
lokator 01.01.2020, 17:10
A harmonogramu wywozu nie ma na stronie internetowej do dzisiaj. I jeszcze jedno: co ze śmieciami niesegregowanymi z 2019 roku.? Czy zostaną odebrane?
Ada
Ada 31.12.2019, 07:37
Segregacja w blokach, gdzie stoją wyłącznie dwa kontenery:żółty typu dzwon i pomarańczowy, a w bagażnikach samochodów właściciele i wynajmujący garaże przywożą wory śmieci - Wojsławicka 12, kto i na jakich zasadach będzie płacił opłatę sankcyjną? Czyżby wszyscy w ramach odpowiedzialności zbiorowej? A i jeszcze jedno, ta wspólnota jest zarządzana przez PUM i to spółka nie zadbała o stosowne kontener, zgodnie z wymogami segregacji.

Pozostałe