Chełm: Prezydent nie podniesie opłat za śmieci. Ale wszystko zależy od mieszkańców

  • 23.12.2019, 07:00 (aktualizacja 23.12.2019, 07:03)
  • DSO
Chełm: Prezydent nie podniesie opłat za śmieci. Ale wszystko zależy od…
Chełmski ratusz nie podniesie stawek za wywóz śmieci. W 2020 roku chełmianie będą płacić tyle samo, co do tej pory czyli 11 złotych. To czyni nas najtańszym samorządem w Polsce. Opłata może pójść w górę - jeśli mieszkańcy nie będą wywiązywać się z obowiązku segregowania śmieci.

Prezydent Jakub Banaszek na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował, że brak podwyżek za wywóz śmieci to ukłon w stronę mieszkańców Chełma, związany z obniżaniem kosztów życia w mieście. Ponadto, jeśli uda się utrzymać obecną sytuację finansową, to Urząd Miasta w połowie 2020 roku obniży taryfę za ścieki. Poza tym za brak segregacji śmieci nie będą naliczane kary. Jednak, jak podkreślił prezydent Jakub Banaszek, po 6 miesiącach urząd ponownie przyjrzy się segregacji odpadów i jeśli okaże się, że mieszkańcy ich nie segregują niewykluczone będą jednak podwyżki opłat za śmieci.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Decyzja o utrzymaniu kosztów wywozu śmieci na poziomie 11 złotych jest przede wszystkim ukłonem w stronę mieszkańców, chcemy obniżyć koszty życia. - powiedział na konferencji prasowej prezydent Jakub Banaszek

System z obecną stawką zacznie funkcjonować od stycznia 2020 roku, mieszkańcy deklaracje śmieciowe złożą w lutym 2020 roku.

Obecnie nadwyżka operacyjna za listopad wyniosła 23 mln zł, dla porównania w 2018 roku nadwyżka operacyjna  wyniosła 8,9 mln. Prezydent oświadczył również, że miasto nie zamierza w tym roku emitować obligacji. Dług w miejskiej kasie zmalał o 5 mln złotych ze względu na reorganizacje urzędu, oświaty, i oszczędności wynikające z niedoszacowania inwestycji. 

Przypominamy, że od stycznia wszyscy Chełmianie - podobnie jak mieszkańcy innych regionów kraju - będą musieli segregować odpady. Każdy mieszkaniec będzie miał obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych - na minimum 5 frakcji: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, a także bioodpady i śmieci zmieszane.

Sezonowo - od 1 października do 30 kwietnia - trzeba będzie oddzielnie składować popiół, a raz na kwartał - meble i inne odpady wielkogabarytowe. Wszystko w trosce o środowisko.
 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Antoni
Antoni 25.12.2019, 19:25
A ja mam pytanie czy wszyscy mieszkańcy Chełma są traktowani jednakowo.Bo właściciele domów jednorodzinnych raz w kwartale mają zagwarantowane odbiory wielkich gabarytów spod posesji a mieszkańcom domów wielorodzinnych wskazuje się miejsca bez konkretnej lokalizacji gdzie mają dostarczać wielkie gabaryty.Wszyscy jednakowo płacimy za odbiór śmieci i raz w kwartale wielkie gabaryty powinny być odbierane spod domów wielorodzinnych. Przedsiębiorstwo odbierające śmieci nawet nie jest zainteresowane by konkretnie wskazać miejsca odbioru bo tak jest wygodnie.

Pozostałe