Chełm: Odsłonięto tablicę pamięci o masowej zbrodni na chełmskich Żydach

  • 03.12.2019, 10:03 (aktualizacja 05.12.2019, 13:14)
  • DSO
Chełm: Odsłonięto tablicę pamięci o masowej zbrodni na chełmskich Żydach Miasto Chełm
Wczoraj w Chełmie, na kamienicy przy Placu Łuczkowskiego została odsłonięta tablica upamiętniająca chełmskich Żydów, którzy zginęli w czasie Holocaustu

Potomkowie zamordowanych, złożyli przejmujące świadectwo, opisujące 1 grudnia 1939 roku w Chełmie, kiedy to Niemcy dokonali pierwszej masowej zbrodni na Żydach w czasie II wojny światowej.

Na rynku miejskim zgromadzono wówczas około 2 tys. Żydów - mężczyzn w wieku od 16 do 60 roku życia - i popędzono ich w kierunku miasta Sokal. W Hrubieszowie do marszu śmierci dołączono kolejną grupę mężczyzn narodowości żydowskiej. Przeżyło zaledwie kilkadziesiąt osób. Większość zginęła z głodu, wycieńczenia lub została zamordowana przez nazistowskich oprawców eskortujących marsz.

2 grudnia na rogu pl. dra E. Łuczkowskiego i ul. Kopernika Organizacja Chełmian z Izraela odsłoniła pamiątkową tablicę i razem z przedstawicielami Miasta Chełm przeszła w symbolicznym marszu upamiętniającym tę zbrodnię.

Rodziny żydowskie w Chełmie zostały bez opieki i wsparcia. Ich potomkowie przybyli dzisiaj do Chełma, aby uczcić pamięć poległych.

dso_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (10)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe